Wśród talentów literackich uczniów SP nr 8 na uwagę zasługuje praca Grzegorza Swobody z klasy VI. Przystąpił on do Interdyscyplinarnego Konkursu pt. "Odkrywamy Średniowiecze". Jest autorem przepięknej legendy o Władysławie Łokietku. W załączniku dołączamy tekst konkursowej pracy pt. "Piastowski bohater".
Aktualności
Talenty literackie
Konkurs gwarowy
03.12.2015r. odbył się w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 3 (SP 17) konkurs gwarowy dla klas I- III pt." Ni ma jak starka albo starzik".
W konkursie tym reprezentowała szkołę uczennica klasy Ia Bernadeta Galwas, która przedstawiła tekst pt. "Mundur górniczy" i zajęła I miejsce.Serdecznie gratulujemy!
"Fedrowani w Godce"
30.XI. 2015r. w Wodzisławskim WCK odbyła się kolejna edycja konkursu " Fedrowani w Godce". Jak co roku wzięliśmy w nim liczny udział i udało nam się zdobyć następujące miejsca:
W kategorii klas I-III
Natalia Knopik uczennica kl.III zajęła III miejsce
W kategorii klas IV-VI
Antoni Galwas uczeń kl. VI zajął I miejsce
Serdecznie im gratulujemy!
Pozostali uczestnicy konkursu to:
Bernadeta Galwas kl.I
Anna Galwas kl.IV
Marcelina Nowak kl. Vb
Oliwia Więcław kl.Vb
Kamila Wojaczek kl.Vb
Uczniów do konkursu przygotowały p. Ewelina Sokół-Galwas i p. Anna Czop
Konkurs Dziennikarski
Wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 narodziły się nowe talenty. W XIV Regionalnym Konkursie Dziennikarskim pt. "Świat wokół ciebie" wzięły udział dwie czwartoklasistki: Ania Słupek i Wiktoria Tobiczyk. Obie przedstawiły formę reportażu. Praca Ani Słupek nagrodzona została trzecim miejscem. 27 listopada uczennice z pozostałymi uczestnikami konkursu odwiedziły studio TVP Katowice. W załączniku przesyłamy konkursową pracę Ani oraz zdjęcia z niezwykłej wycieczki. Rodzinne_wydarzenie_roku.docx
Izabela Symoszyn
Niecodzienna lekcja języka polskiego w klasie Va
Dnia 13 listopada b.r. w naszej szkole miała miejsce niecodzienna lekcja języka polskiego. Uczniowie klasy V a przenieśli się do starożytnej Grecji, gdzie narodził się teatr. W jednej chwili korytarz szkolny przemienił się w scenę, na której odegrano dwa spektakle. Pierwszy uczynił widza uczestnikiem hucznego przyjęcia na Olimpie. Ucztę zainscenizowała ujmująca pieśń flecistki- Doroty Szatanik, w roli samej bogini Hery. Następnie dołączali kolejni ważni biesiadnicy: Zeus okolony białą czupryną i długą brodą, w którym trudno było rozpoznać Oliwiera, Hades- grany przez Sandrę Szkolnicką, Artemida- czyli uzbrojona w łuk Ola Hojka, a także przepięknej urody bogini miłości- Afrodyta zagrana w lśniącej peruce przez Sebastiana Mizerskiego. Na ucztę zaproszono także zaczepnego Aresa, w którego rolę wcielił się Paweł. Przewodnikiem całej "imprezy"była Ola Babuchowska, komentująca z dowcipem uroczystość na Olimpie. Drugie przedstawienie prezentowało historię Hermesa, który stał się bogiem złodziei. Tutaj role rozdzielono między Karola, Kamila, Adriana, Przemka i Oliwię Gąsior. Wszyscy aktorzy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Zadbali o najdrobniejsze szczegóły, od elementów scenografii, muzyki, strojów, rekwizytów, po własnego autorstwa scenariusze. Swym występem sprawili niezwykłą przyjemność i wprawili w wielki podziw uczestników spotkania. Ich talent, zaangażowanie i wytrwałą pracę nagrodzono brawami oraz oceną celującą z przedmiotu.
I.Symoszyn
Święto Niepodległości
Wychowankowie SP nr 8 im. Tadeusza Kościuszki pamiętają o ważnych datach w kalendarzu, jakie zapisała historia dla naszego kraju. Z tej okazji w przeddzień Święta Niepodległości wybrani uczniowie kl V b wystąpili z krótkim programem artystycznym upamiętniającym te chwile, kiedy po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Odświętnie ubrani, z polską flagą w ręku, odwiedzili każdą z klas, gdzie po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Ważnym akcentem występu była łacińska pieśń- jedna z najstarszych- Gaude Mater Polonia wykonana przez ucznia kl VI Tymoteusza Borowskiego. Zapowiedzią tych obchodów była wystawiona już w zeszłym tygodniu sztaluga prezentująca marszałka Józefa Piłsudzkiego na koniu. Przepiękny rysunek wykonali uczniowie kl VI Matylda Kozik oraz Beniamin Gulec. Młodych artystów nagrodzono gromkimi brawami. Całość przygotowała p.I.Symoszyn
Zbiórka kasztanów i żołędzi
W miesiącu październiku po raz kolejny zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do udziału w zbiórce żołędzi i kasztanów. Zostały one przekazane członkom Koła Łowieckiego "Róg" aby mogli oni zapewnić pożywienie leśnym zwierzętom w czasie zimowych miesięcy.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. Dla najbardziej zaangażowanych w zbiórkę koło ufundowało nagrody książkowe. Byli to; Jeremiasz Tymoteusz /kl.Ib/ Libuszewska Milena, Więcek Liliana /kl.IIa/ Holona Sebastian, Wolny Kacper, Natalia Knopik, Julia Honisz, Bartosz Krypczyk. Anna Mainka /kl.III/ Bartosz Sowa /kl.Va/ Alicja Neugebauer, Martyna Grzesik, Kamila Wojaczek /kl. Vb/Akcją zajęła się p.A.Kirow
Wilchwiańskie talenty
23.10.2015r. w auli Akademii Humanistyczno Ekonomicznej na oś. 1 Maja odbyła się kolejna edycja konkursu „Wilchwiańskie talenty”. Wzięliśmy w nim liczny udział zdobywając nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:
Wyróżnienia specjalne:
Sekcja judo działająca przy naszej szkole przygotowana przez p. Sandrę Pniak,
Uczennice z klasy Vb prezentujące gimnastykę artystyczną- Marta Buda, Julia Blazy, Alicja Neugebauer, Angelika Strączek.
Wyróżnienia:
Grzegorz Swoboda kl.VI /gitara/
Natalia Knopik kl.III /recytacja tekstu gwarą/
Wiktoria Tobiczyk kl.IV /saksofon/
Marta Buda, Julia Blazy kl.Vb /taniec/
Zuzanna Cąkałą kl.III /śpiew/
Marcelina Nowak kl.Vb /taniec/
Grupa przedszkolaków „ Biedronki”/inscenizacja muzyczna/
DZIEŃ PAPIESKI
16 października 2015r. w 37 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II odbył się w naszej szkole turniej wiedzy o Świętym Janie Pawle II. Wybrani przedstawiciele klas III – VI odpowiadali na pytania związane z filmem pt.” Karol, który został świętym”, rozwiązywali krzyżówkę, odgadywali imiona poszczególnych papieży, konstruowali słynne zdania Jana Pawła II. A na deser było konsumowanie na czas i z zamkniętymi oczami ulubionego ciastka papieża – kremówki. Zabawa była przednia!
Łącząc się w myślach ze świętym Janem Pawłem II wszyscy uczniowie pięknie zaśpiewali „Barkę”, piosenkę „Lolek” oraz obejrzeli krótką prezentację.
Klasyfikacja poszczególnych klas przedstawia się następująco:
I miejsce kl. VI Grzegorz Swoboda i Filip Mojżysz
II miejsce kl. Va Oliwier Świerczek i Kamil Styrnol
III miejsce kl. IV Wiktoria Tobiczyk i Paweł Rek
IV miejsce kl. III Kinga Krawczyk i Wojtek Mrozek
V miejsce kl. Vb Marta Buda i Oliwia Więcław
Klasy I i II wzięły udział w konkursie plastycznym, którego rozstrzygnięcie nastąpi 21października.
Turniej zorganizowali i przeprowadzili : katechetka Anna Czop i ks. Adam Luchowski.
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
13 października 2015 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął pokaz umiejętności akrobatycznych w wykonaniu uczennic klasy Vb.
Następnie uczniowie klasy Va zaprosili wszystkich do obejrzenia krótkiego spektaklu, który z humorem zaprezentował różne typy nauczycielskiego grona. Mieliśmy okazję trochę się pośmiać.
Nie zabrakło także piosenek, wierszyków i życzeń przekazanych nauczycielom oraz członkom obsługi szkoły. Na koniec uczniowie klasy III zaśpiewali dla wszystkich znaną piosenkę zespołu Enej „Kamień z napisem love” wręczyli kwiaty oraz pamiątkowe kamienie.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Jak co roku w trzeci weekend września nasza szkoła włączyła się w akcję "Sprzątanie świata- Polska". W tegorocznym sprzątaniu uczestniczyły klasy: III, IV, V, VI. Dzieci otrzymały worki i rękawice odebrane uprzednio z Urzędu Miasta. Sprzątaliśmy teren wokół naszej szkoły, pobocza najbliższych ulic, okolice przystanku autobusowego i sklepu. Zebraliśmy kilkanaście worków śmieci. Najczęściej znajdywaliśmy puszki i butelki po napojach oraz opakowania po słodyczach. Akcja "Sprzątanie świata" była lekcją poszanowania naszego środowiska, w której zawsze chętnie wszyscy współuczestniczą. Została przygotowana przez p.A.Kirow
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
1 września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny.Przyjęliśmy do swego grona piewszaków i nowych nauczycieli : p. Agnieszkę Sitko oraz p.Grażynę Skrobacz. Po występie artystycznym przygotowanym przez p.A.Nowak, pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na ucznia przez dyrektora szkoły.Przedstawiciel Urzędu Miasta - p.S.Elsner wręczyła każdemu róg obfitości.
Przedstawienie profilaktyczne
Ogólnopolska kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” w naszej szkole jest realizowana od lat, to akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień.
Celem tegorocznej akcji jest nauczenie dziecka samodzielności, a także pomaganie innym np. poprzez uczestniczenie w obowiązkach domowych.
Hasłem przewodnim jest „WARTO POMAGAĆ”
W tym roku w szkole kampania została przeprowadzona w następujący sposób: w klasach IV – VI zostały przeprowadzone lekcje na temat konfliktów. Uczniowie zastanawiali się i dyskutowali o konfliktach. Wspólnie szukali odpowiedzi dlaczego i w jakich okolicznościach dochodzi do sytuacji konfliktowych oraz szukali sposobów jak można rozwiązać konflikt. Młodsze dzieci poznawały sposoby współpracy, rozwijały motywację do współdziałania, udzielania i przyjmowania pomocy.
W szkole rozdane zostały pakiety edukacyjne w postaci różnorodnych, kolorowych i atrakcyjnych broszur, ulotek adresowanych do dzieci i rodziców. Szkoła otrzymała również zestaw plakatów profilaktycznych, które zostały rozwieszone na korytarzach w szkole. Plakaty z pozytywnym przesłaniem zachęcają do uprawiania sportu, rozwijania pasji, zdobywania wiedzy i promują zdrowe odżywianie.
W ramach akcji w szkole odbyły się konkursy. Klasy I – III miały za zadanie w formie plastycznej przedstawić jak i komu pomagają, natomiast klasy IV – VI miały opisać sytuację konfliktową i sposób rozwiązania.
W ramach akcji chętni uczniowie wzięli udział w konkursach zaproponowanych przez kampanię tj.:
„Zdrowe zagranie” - konkurs polegał na wypełnieniu ulotki z 5 pytaniami dotyczącymi siatkówki.
„Warto pomagać” - był to konkurs plastyczno – literacki, zadaniem uczniów było narysowanie lub opisanie sytuacji ilustrującej hasło tytułowe konkursu, aby zobaczyć dlaczego warto pomagać lub jak można to robić.
Wszystkie oddane prace zostały przesłane do organizatora akcji i teraz z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursów. Mamy nadzieję, że wśród laureatów znajdą się uczniowie naszej szkoły.
Na zakończenie i podsumowanie akcji odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. „Konflikt”,
w którym nasi szkolni aktorzy przedstawili sytuacje konfliktowe i sposoby ich rozwiązywania. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się jak można w pokojowy sposób rozwiązać sytuacje sporne przy pomocy mediatorów. Po przedstawieniu odbyło się wręczanie nagród za konkursy i dyplomów za aktywne zaangażowanie w kampanię.
Dzięki podejmowanym działaniom uczniowie zrozumieli, że warto i należy pomagać każdemu człowiekowi oraz, że kwestie sporne można rozwiązać w pokojowy sposób za pomocą mediacji.
Podejmowane działania aktywizowały uczniów, pomagały słabszym, wspierały mniej zaradnych. Kampania uświadomiła, że życie bez konfliktów, to życie pełne zadowolenia i radości. Wzmocniła w dzieciach kreatywność, inwencję i pomysłowość.
Konkursy gwary śląskiej
W mijającym roku szkolnym 2014/2015 uczniowie naszej szkoły kultywowali nasze śląskie tradycje i „godke śląską” biorąc udział w konkursach na terenie naszego miasta i powiatu.
1 grudnia w Wodzisławskim WCK odbył się konkurs pt.” Fedrowani w godce”, w którym wzięli udział: uczniowie klasy VI: Julia Stańkusz , Daria Styrnol, Marta Sowisz, Krzysztof Głomb, z kl. V Antoni Galwas i Filip Mojżysz oraz z klasy III Anna Galwas.
I miejsce zajął Antoni Galwas
26.03. 2015r. uczestniczyliśmy w XXI Edycji Konkursu Powiatowego pt. „ Śląska godka” w Żorach.I miejsce uzyskała Marta Sowisz kl.VI
II miejsce Antoni Galwas kl. V
16.04.2015r. odbył się z naszym udziałem w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej XV Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej, uzyskaliśmy następujące miejsca:
I miejsce Marta Sowisz kl.VI
II miejsce Antoni Galwas kl.V
III miejsce Krzysztof Głomb kl.VI
13.05.2015r. braliśmy udział w Regionalnym Konkursie Gawędziarzy pt.”W Niewiadomiu po Śląsku”, w którym wzięli udział uczniowie : Natalia Knopik z klasy II , Antoni Galwas z kl. V, Marta Sowisz i Krzysztof Głomb z kl.VI oraz Anna Galwas z kl. III, która zdobyła II miejsce.
Uczniów do konkursów przygotowywała p. Anna Czop oraz p. Ewelina Sokół - Galwas
Apel z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej
Dzień 1 maja 2004r. to ważna data dla polaków, ponieważ tego dnia Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. To ważne wydarzenie w historii Polski postanowiliśmy uczcić w naszej szkole podczas uroczystego apelu pod hasłem: „ Pokochajmy Europę, by wypiękniała jednością”. Uczniowie z klasy IVa przygotowali przedstawienie, którego celem było zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami dotyczącymi Unii Europejskiej, a także udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Co nas Europejczyków łączy?
- Co nas dzieliło w przeszłości?
- Jak powstała Unia Europejska?
- Jakie korzyści daje przystąpienie do UE?
- Co to jest tożsamość narodowa?
Podczas przedstawienia zostały również przypomniane nasze symbole narodowe – flaga, godło, i hymn „Mazurek Dąbrowskiego”oraz wyświetlony pokaz multimedialny o krajach członkowskich. W czasie występu nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej, którą umiliła nam klasa VI śpiewając hymn UE - „Oda do radości” fragment IX Symfonii Ludwika van Bethowena i piosenkę zespołu 2+1 “Chodź, pomaluj mój świat” (ukazująca charakterystyczne kolory UE żółty i niebieski). Naszą wędrówkę po Europie skończyliśmy w rodzimej ziemi, która przywitała nas reprezentacyjnym tańcem narodowym – Polonezem w wykonaniu klasy IVa.
Święto Konstytucji 3 maja
Dnia 5 maja uczniowie klas IV b i V przygotowali krótki występ upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja. Upersonifikowana Polska opowiadała o czasach swojej świetności, które zostały jednak zaprzepaszczone. Konsekwencją czego było dokonanie pierwszego rozbioru Polski. Uczniowie przywołali powyższe zdarzenia w symbolicznej scence, podczas której trzy sępy rozkradły insygnia władzy królewskiej. Upodlona i upokorzona Ojczyzna stopniowo zaczęła podnosić się z upadku, kluczową rolę odegrało uchwalenie Konstytucji 3 maja. Przygotowana prezentacja przywołała najważniejsze postacie i fakty związane z tym wydarzeniem. Odrzucenie postanowień Konstytucji pogłębiło proces upadku, o czym przypomnieli uczniowie w pesymistycznej scenie podeptania mapy Polski.
Czwórbój lekkoatletyczny
Dnia 5.05.2015 r. na stadionie ZST w Wodzisławiu Śl. przy ul. Pszowskiej odbyły się Mistrzostwa Miasta Szkół Podstawowych w czwórboju lekkoatletycznym w kategorii dziewcząt i chłopców. Nasi uczniowie spisali się na medal i obie drużyny zajęły II miejsce w swojej kategorii, co dało im również awans do zawodów powiatowych. Skład drużyny dziewcząt: Zuzanna Gardjan, Klaudia Neugebauer, Ola Orszulik, Ania Rduch, Marta Sowisz, Julia Stańkusz. Skład drużyny chłopców: Wiktor Bandała, Jakub Buda, Kacper Draga, Krzysztof Głomb, Kamil Kutyła i Paweł Żak.
Dzień Ziemi
Dnia 27.04.2015r. w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie całej społeczności szkolnej z okazji Święta Ziemi.
Dzieci obejrzały spektakl "Czerwony Kapturek i ekologia" przygotowany przez uczniów najstarszych klas pod kierunkiem. Treścią scenariusza była skarga przyrody i apel o zachowanie jej piękna. Przedszkolaki przygotowały inscenizację "Duszki , duszki" wiersz "Śmieciolandia"i piosenkę "Wielkie sprzątanie". Na szkolnym korytarzu można było oglądać prace plastyczne dzieci i zapoznać się z ważnymi terminami ekologicznymi.
Konkurs dla klas I-III
24 kwietnia odbył się szkolny konkurs dla klas I-III WARZYWA I OWOCE ŹRÓDŁEM WITMIN, zorganizowany przez p.A.Czekaj.Do konkursu wybrano po dwóch reprezentantów z każdej klasy. Uczniowie, poprzez wykonywanie różnych zadań w formie zabawy mieli wykazać się wiedzą na temat warzyw i owoców. Chyba najbardziej podobała się degustacja soków i dżemów. Wszystkim dopisywał dobry humor.
Konkurs piosenki NUTKA 2015
16.04.2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie piosenki Nutka 2015, zorganizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4. W kategorii klas I – III reprezentowała nas Zuzanna Cąkała, a w kategorii klas IV – VI Magda Strządała, Tymoteusz Borowski i Ola Orszulik. Konkurencja była duża i niestety nie udało nam się zdobyć żadnego miejsca, jednak uczniom należą się słowa uznania za ciekawą interpretację utworów muzycznych i odwagę. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych konkursach.
Archiwum Aktualności