• Covid-19

   • Nagłówek

   • Koronawirus

    Na niebieskim tle informacje o aplikacji STOP_Covid

    Pobierz aplikację

    STOP COVID

    Koronawirus – co musisz wiedzieć?

    Zostań w domu.

     

    Jeśli nie musisz wychodzić, zostań w domu. Wszędzie tam, gdzie masz bliski (poniżej 2 metrów) kontakt z innymi ludźmi, możesz zakazić się wirusem. Osoby starsze, chore przewlekle z obniżoną odpornością, powinny zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.

     

    Często myj ręce

    Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
    Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

    Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

     

    Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
    Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. 

     

    Zachowaj bezpieczną odległość

     

    Zachowaj co najmniej  2 metry odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
    Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

     

    Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

     

    Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

     

    Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

     

    Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
    Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

     

    Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

     

    Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

     

     

    Jak dobrze myć ręce?

    Pomoc

    numery telefonów Młodzieżowego Pogotowia Emocjonalnego

    Jak rozmawiać z dzieckiem o sytuacji związanej z koronawirusem?

    Link do artykułu

   • brak danych
  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
   • 032 455 47 63 - sekretariat ZSP2 739 076 222 - dyrektor ZSP2
   • 44-304 Wodzisław Śląski ul. Jastrzębska 136 Poland
   • mgr inż. Mirosława Hojka adres e-mail: mhojka@edu.wods.pl tel. 739 076 222
   • mgr Anna Czop
  • Logowanie