• Historia wokół nas

     • Dziś na zajęciach historii w klasie IV a udowodniliśmy, że historia jest wokół nas i odkryliśmy tajemnice przeszłości.

      Lilianna Staśko i Karolina Uniowska przedstawiły fascynujące opowieści, które przeniosły nas do dawnych czasów.

      Liliana opowiedziała o walkach swojego pradziadka podczas II wojny światowej i pokazała podarowany przez żołnierzy niemieckich otwieracz, którym otwierano wówczas konserwy. Widnieje na nim swastyka.

      Karolina przyniosła nożyce do obcinania wełny. Dawno temu jej dziadek strzygł nimi owce, których hodowlę prowadził na terenie Wilchw.

      Wśród pamiątek z przeszłości znalazły się ordery, talerzyki ze swastykami, które przypadkowo wykopano w ogródku, stare pieniądze z okresu międzywojennego i powojennego, znaczek z Adolfem Hitlerem.

      Ta fascynująca lekcja historii wpisuje się ramy prowadzonej w naszej szkole innowacji. Wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród uczniów i zapewne zachęci innych do poszukiwania śladów przeszłości we własnym otoczeniu.

      Sonia Hanslik - Czubko

     • Narodowe Czytanie

     • Jak co roku  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Wodzisławiu Śląskim włączył się w akcję Narodowego Czytania. 

      6. 09. 2021 r.  uczniowie mieli okazję zapoznać się z dramatem Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność pani Dulskiej". Tekst wzbudził wiele emocji wśród czytających, a opisane w nim problemy okazały się aktualne. Uczniowie dowiedzieli się również, kim była autorka dramatu  i z jakiej twórczości zasłynęła. Wykonali piękną gazetkę informującą o przeprowadzonej akcji oraz prezentującą biogram pisarki. Przygotowali również prezentację na temat Zapolskiej.  W  organizację Narodowego Czytania włączyła się biblioteka szkolna. Bibliotekarka Agnieszka Stachura wykonała w zeszytach uczniów  pamiątkowe pieczątki.

      Zapewne część uczniów powróci do lektury dramatu autorki.

       

      Sonia Hanslik-Czubko

       

     • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

     • 1 września o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/2022 dla uczniów klas pierwszych. Dzieci i ich rodziców, zebranych w sali gimnastycznej, przywitała dyrektor szkoły Agnieszka Rudzka-Gajda oraz wicedyrektor Anna Czop. Na naszej uroczystości nie zabrakło także wyjątkowych gości, byli nimi: sekretarz miasta Zbigniew Gamza, radni naszej dzielnicy Mariusz Blazy oraz Adam Kantor. Swoją obecnością zaszczycił nas także proboszcz naszej parafii Józef Majwald.

      Po przywitaniu wszystkich przybyłych gości odczytano list prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy zadedykowany dla pierwszaków, jak również ich rodziców i nauczycieli.

      Uczniów klasy pierwszej przywitały koleżanki starszych klas.

      Odbyła się część artystyczna, w której to dzieci, aby stać się uczniami pierwszej klasy, musiały wykazać się pracowitością, wiedzą, talentem muzycznym, a także miłością do swojego kraju.

      Po występach nastąpiło ślubowanie pierwszoklasistów oraz przyrzeczenie rodziców.

      Uwieńczeniem spotkania było pasowanie na uczniów, wręczenie rogów obfitości oraz pamiątkowych dyplomów.

      Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości, a nowym uczniom naszej szkoły życzymy sukcesów na dalszej drodze edukacyjnej.

      Izabela Kuś