Dziś jest...Niedziela 02.02.2025
- Szkoła z duszą
- Wykwalifikowana kadra
- Ruch to zdrowie!
- Razem dbamy o środowisko
WIZYTA W PRZYTULISKU
W dniu dzisiejszym uczniowie z kl. I b i II a odwiedzili wraz z opiekunkami wodzisławskie przytulisko. Wizyta była podsumowaniem zbiórki karmy dla bezdomnych kotów i psów przeprowadzanej cyklicznie od kilku lat w naszej szkole z okazji DNIA KUNDELKA.
Dzieci przekazały zebrane produkty, wyprowadziły pieski na spacer, bawiły się z kotkami.
Ania Galwas w finale Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Śląskiej „Karolinka 2019”
19 listopada nasza uczennica z kl. VIII Anna Galwas reprezentowała naszą szkołę w I etapie Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Śląskiej „Karolinka 2019”. Ania jak zawsze zaprezentowała się bardzo profesjonalnie, tym razem w dwóch śląskich utworach tj. „Głymboko studziynka” i „Jo Ci powiadom”, do których sama sobie akompaniowała. Werdyktem jury Ania przeszła do finału z utworem „Jo Ci powiadom”.
Galaretkowy interes
Galaretkowy interes kwitnie w naszej szkole. Uczennice klasy VI b - Marta Parzych, Julia Czerwicka, Kamila Średniawa, Milena Kozielska i Kinga Strączek są niezwykle kreatywne. Dziewczyny nie tylko osiągnęły duży sukces podczas tegorocznego Wodzisławskiego Festiwalu Kreatywności, ale mają też świetny pomysł na to, jak zarobić na wyjazd i zaprezentować swoje umiejętności podczas festiwalu we Wrocławiu. Przygotowywane przez nich galaretki sprzedają się jak świeże bułeczki. Co czwartek kolejka oczekujących na zdobycie ulubionej słodkości staje coraz dłuższa. Można wesprzeć działania naszych uczennic i przynieść galaretkę w proszku lub galaretki przygotowane już w plastikowych kubeczkach. Filantropów, pragnących pomóc naszym uczennicom, kierujemy do pani Katarzyny Stefaniak, która czuwa nad wszystkim😄.
LEKCJA PROWADZONA PRZEZ UCZNIÓW
W dniu 19 listopada 2019 roku z inicjatywy p. Agnieszki Stachury i p. Sylwii Brenk uczennice klasy 6a zaprezentowały uczniom klasy 2a lekcję, podczas której młodsi koledzy dowiedzieli się co to jest pogoda i jakie składniki pogodowe ją kształtują. Zaprezentowano ciekawe doświadczenia, zagadki, gry i zabawy, a elementy pogodowe przedstawiono poprzez recytację ciekawych wierszyków. Podczas lekcji uczniowie mieli okazję zobaczyć urządzenia służące do pomiaru elementów pogodywych, natomiast na koniec lekcji cała klasa przeszła na poletko przyszkolne z klastką meteorologiczną, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć przyrządy meteorologiczne i odczytać aktualne wskazane przez nie wartości.
Innowacja- odkrywanie literki
6W klasie I odbyły się kolejne zajęcia z innowacji „Od wyobraźni i rysowania do pisania liter na podstawie metody graficzne rękodzieło w systemie Doroty Dziamskiej Edukacja przez Ruch”. Uczniowie odkrywali przy muzyce kolejną literkę ukrytą w dłoni, tworząc śmieszne „ cudaki”.
OGŁOSZENIE
Od dnia 26.11 do 29.11. 2019r. do godziny 9.00 zbieramy elektrośmieci:- wielkogabarytowe (pralki, radia, telewizory, lodówki, komputery itp.),- małogabarytowe (suszarki, komórki, żelazka itp.) Zbieramy również baterie. Prosimy składać je z tyłu szkoły przy boisku szkolnym.
III Powiatowy Konkurs Plastyczny
914 listopada w naszej szkole gościliśmy uczestników III Powiatowego Konkursu Plastycznego zatytułowanego „Jesień w parku”, przygotowanego przez Annę Czop. Zadaniem uczestników - dwuosobowych drużyn - było stworzenie pracy plastycznej zgodnej z tematem konkursu oraz wysłuchanym utworem literackim. Następnie dopełnienie jej elementami jesiennych liści wykonanych techniką orgiami. Uczestnicy świetnie się bawili, tworząc barwne i ciekawe prace.
W świecie mitów
Klasy V przeniosły nas w starożytny świat. Inscenizacja mitów w ich wykonaniu zachwyciała wszytskich.
Takie lekcje języka polskiego zapamiętają na długo.
Ewa Guzy
5
Miła niespodzianka
W środę 13 listopada podczas realizacji zajęć programu MegaMisji dzieci spotkała wielka niespodzianka. Uczestnicy otrzymali paczkę z nowym tabletem, który będzie dla dyspozycji uczniów w świetlicy szkolnej. Nowy sprzęt umożliwi dalszą realizację zajęć MegaMisji dzięki, którym będziemy mogli zdobywać kolejne nagrody Fundacji Orange.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Wychowankowie naszej szkoły pamiętają o ważnych datach w kalendarzu, jakie zapisała historia dla naszego kraju. Z tej okazji 8 listopada wybrani uczniowie klasy siódmej odwiedzili swoich kolegów z krótkim programem artystycznym. W wierszu i piosence przypomnieli te chwile, kiedy po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Następnie o godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska zebrała się w sali gimnastycznej, by wspólnie odśpiewać hymn państwowy. Wydarzeniom towarzyszył nastrój uroczysty i podniosły.
Pamiętając o innych...
1 listopada to dzień pamięci o naszych zmarłych. Co roku obywa się wówczas na cmentarzach powiatu wodzisławskiego zbiórka charytatywnana rzecz Fundacji "Wspólnota Dobrej Woli". Na cmentarzu parafialnymna Wilchwach w kweście wzięli udział uczniowie starszych klas Szkół Podstawowych nr 8 i 9. Datki z kwesty przeznaczone są na rzecz dzieci niepełnosprawnych, które korzystają ze świadczeńw Wodzisławskim Ośrodku Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży.Wolontariuszom obu szkół bardzo dziękujemy za udział w kweście.
Uzyskanie żółtego pasa
Uczennice klasy sportowej o profilu judo przystąpili do egzaminu na wyższe stopnie szkoleniowe (kyu). Osoby, które zdały egzamin mogą zmienić kolor pasa na wyższy, dążąc do stopnia mistrzowskiego, jakim jest czarny pas (dan).
Żółty pas uzyskały:
- Bernadetta Galwas
- Julia Bażan
- Zuzanna Mainka
Ogólnopolski Tydzień Karier
W tym tygodniu uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Karier, który został zorganizowany przez PODN i szkoły ponadpodstawowe z powiatu wodzisławskiego pod hasłem „Pasja, profesja, powołanie”. Uczniowie mieli okazję poznać organizację pracy szkół i ich profile. Klasa VIII odwiedziła I LO i wzięła udział w warsztatach laboratoryjnych z zakresu biologii, chemii i anatomii. Natomiast klasa VII podczas wizyty w ZST uczestniczyła w warsztatach związanych z tematyką odnawialnych źródeł energii i najciekawszych budynków świata.Mamy nadzieję, że naszym uczniom chodź trochę rozjaśniła się wizja planowania swojej dalszej nauki, a warsztaty pomogą w wyborze właściwej szkoły.
NUTKA 2019 i SUKCES!!!
Dziś odbył się XV Miejski Konkurs Piosenki „Nutka 2019”, w którym nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły. Tym razem do konkursu przystąpiły dziewczyny z klas V – VIII. W kategorii klas IV – VI reprezentowały nas uczennice w następujących utworach:
-
Weronika Mitrenga kl. Va „Małe skrzydła” Ani Dąbrowskiej
-
Spotkanie z twórcami filmu "Sen o wolności"
Dziś w naszej szkole gościliśmy twórców filmu "Sen o wolności", który przedstawia historię żołnierzy wyklętych. Opowiedzieli oni o swojej pasji. Zdradzili kulisy powstawania filmu.Dali świadectwo patriotyzmu. Przekonali innych, że warto mieć swoje marzenia i je realizować.Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Pamiętamy.Dziękujemy naszym absolwentom: Filipowi Mojżyszowi, Wiktorowi Bandale oraz ich przyjaciołom: Karolinie Mendli, Wiktorii Handzlik i Kacprowi Kamińskiemu za poświęcony czas i miłe spotkanie💐. Życzymy im dalszych sukcesów i gratulujemy👏❤️.
"DOSKONAŁY INFORMATYK" WYŁONIONY
Kolejną edycję Powiatowego Konkursu Informatycznego dla uczniów klas III szkoły podstawowej "Doskonały informatyk" mamy za sobą. Uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą w zakresie znajomości programu Paint, edytora tekstu Word oraz obsługi systemy Windows. Uczniowie reprezentowali bardzo wyrównany poziom. Rywalizacja była zacięta. Po dogrywce wyłoniliśmy zwycięzcę, którym został uczeń z SP w Skrzyszowie, drugie miejsce zdobyła uczennica ZSP nr 1 w Wodzisławiu Śląskim a trzecie uczeń SP nr 15. Sponsorami cennych nagród są: Rada Rodziców naszej szkoły i właściciele Kwiaciarni "Julia". Niespodzianką okazały się upominki dla zwycięzców przekazane przez Wiceministra Energii Pana Adama Gawędę za pośrednictwem radnego naszej dzielnicy Pana Mariusza Blazego. Sponsorom bardzo dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym.
PLENEROWA LEKCJA PRZYRODY
Dziś nasi uczniowie z klas drugich uczestniczyli w plenerowej lekcji przyrody. Mieli okazję poznać las od podszewki- m.in. jego budowę, korzyści jakie nam daje i co się dzieje gdy panuje w nim jesień... Uczniowie pilnie pracowali- wypelniali karty pracy, zbierali liście, by później móc za pomocą encyklopedii rozpoznać gatunki drzew, obserwowali również leśną przyrodę przez lornetkę. Na koniec zajęć z zebranych liści i gazet powstały przepiękne kolaże.
Projekt Fundacji Orange - Mega Misja
W naszej szkole od początku września jest realizowany projekt Fundacji Orange - Mega Misja. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w każdą środę i czwartek na świetlicy szkolnej i prowadzone są przez panią Teresę Kabut. Podczas zajęć dzieci wraz z bliźniakami Julką i Kubą poznają zasady bezpiecznego korzystania z internetu i komputera oraz wykorzystywania nowych mediów w sposób pożyteczny. Relacje z zajęć można śledzić na stronie www.megamiaja.pl.
W teatrze...
Dziś uczniowie klasy VII i VIII wybrali się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na spektakl pt. „Zemsta”
Aleksandra Fredry. Utwór ten jest komedią, w której ukazany został konflikt pomiędzy dwoma
przeciwstawnymi sobie naturami: z jednej strony Cześnik Raptusiewicz - człowiek wybuchowy, który nie
znosi sprzeciwu, z drugiej zaś strony Rejent Milczek - osoba opanowana i rozsądna. Aktorom
wcielającym się w główne role udało się przedstawić siebie na zasadzie kontrastu, w czym pomogła im
ciekawa scenografia i odpowiedni dobór kostiumów. Przedstawienie młodym widzom przypadło bardzo
do gustu, gdyż została tam ukazana wartka akcja, szalone intrygi, wiele śmiesznych, ale i pouczających
sytuacji. Utwór ten wywołał wiele emocji, które zagwarantowały miłe i pożyteczne spędzenie czasu oraz
bezpośredniego obcowania ze sztuką.
TEATR EDUKACYJNY W NASZEJ SZKOLE
16 października uczniowie wszystkich klas wzięli udział w lekcji tolerancji pt. Każdy z nas jest wyjątkowy, którą zaprezentował Teatr Edukacyjny z Podkarpacia. Celem spotkania było przekazywanie dzieciom wiedzy,ale także bardzo cennych wartości w przystępny i zrozumiały dla nich sposób, włączając w to wszelkiego rodzaju atrakcyjne formy. Podczas tej lekcji uczniowie dowiedzieli się czym jest tolerancja oraz nietolerancja w przedstawionych scenkach. Ważnym elementem tego spotkania było również poruszenie tematu niepełnosprawności. Dzieci i młodzież miała okazję spróbować swoich sił poprzez wykonanie najprostszych czynności w sposób, w jaki radzą sobie z nimi osoby niepełnosprawne na co dzień. Zadania te miały na celu przypomnienie uczniom jak ważna jest pomoc i akceptacja względem osób niepełnosprawnych. Ponadto uczestnicy klas starszych mieli okazję wziąć udział we wspólnej dyskusji i