Z końcem października zakończyliśmy w szkole zbiórkę karmy dla podopiecznych "Stowarzyszenia Koty, Psy i My". Uczennice naszej szkoły przekazały dary osobiście, wyprowadziły pieski na spacer, poznały psich i kocich mieszkańców schroniska.🐈⬛🐕Zakończył się również konkurs plastyczny pt. "Pies w pracy" dla przedszkolaków oraz klas I -III, serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za udział i gratulujemy zwycięzcom! 😊
Aktualności
Pomoc dla schroniska
SZKOLENIE NAUCZYCIELI
5.11 kolejny już raz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej spotkali się na szkoleniu Systemu Edukacja przez Ruch. Zajęcia poprowadziła trenerka Małgorzata Małyska. Było bardzo dużo wiedzy i pomysłów do wykorzystania w pracy dydaktycznej.
6
FESTIWAL SPORTOWY SP 8 I SP 9
4 listopada w naszej szkole odbył się Festiwal Sportowy Uczniów Szkół Podstawowych organizowany przez Klub Sportowy Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Karlik” i współfinansowany przez Miasto Wodzisław Śląski. Impreza odbyła się w trzech turach: najpierw w sportowych zmaganiach wzięli udział uczniowie klas 1-3 następnie klasy 4-6 i później klasy 7-8. Uczniowie obu szkół wykazali się dużym zaangażowaniem. Zawody wzbudziły spore emocje i dostarczyły uczestnikom rozgrywek wiele radości ze wspólnej zabawy.
5
PIEŚNI PATRIOTYCZNE
27 października odbył się V Pszowski Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej, w którym wzięły udział nasze uczennice. Oliwia Kołodziej i Amelia Nalepka z kl. IVb jako zespół Polskie Orły wykonały utwór „Przybyli Ułani”. Chociaż tym razem nie udało nam się zająć żadnego miejsca i wyróżnienia, to cieszymy się z udziału i odwagi naszych młodych wokalistek.
WARTO ZBIERAĆ ELEKTROŚMIECI!
W naszej szkole już od kilku lat angażujemy społeczność szkolną, rodziców oraz mieszkańców naszej dzielnicy w zbiórki surowców wtórych.
Dbamy w ten sposób nie tylko nasze środowisko o ekologię, ale również zdobywamy nagrody i dodatkowe fundusze na zakup pomocy dydaktycznych. Nagrodą za zaangażowanie i udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Elektrośmieci oddajesz - nagrody dostajesz” organizowanego prze firmę ENVIROPOL są nie tylko zdobyte czołowe miejsca ale również zakupiony monitor interaktywny.
Konkurs muzyczny " Zostań idolem"
W ramach eliminacji do konkursu organizowanego przez WCK ZRÓBMY SOBIE FESTIWAL "Zostań idolem", który odbył się w Zespole Szkół nr 1 Jury nagrodziło występy uczestników z naszej szkoły:
w kategorii klas 1- 4:
1 miejsce Elena Wojnar,
2 miejsce Jakub Mendrela,
w kategorii klas 5-8
1miejsce Bernadeta Galwas,
2 miejsce Róża Styrnol.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dziękujemy pani Izabeli Kuś za współorganizację konkursu oraz przygotowanie uczestników.
1
CIEKAWA LEKCJA HISTORII
W klasie szóstej na ostatniej lekcji historii utrwalaliśmy wiadomości o narodzinach nowożytnego świata. Dzieci zaproponowały powtórkę w formie innej niż dotąd. Uczniowie przygotowali lapbooki, plakaty, nawet inscenizacje, które prezentowały przed kolegami i koleżankami. Zajęcia zatem były okazją, aby pochwalić się zdobytą wiedzą, ale także mogli zaprezentować "nowinki" wyszukane na zadany temat.
Przerwa z ulubioną książką
17 października nasza szkoła przystąpiła do akcji "Przerwa na czytanie". Uczniowie w czasie przerw mieli okazję odpocząć w towarzystwie swojej lub wypożyczonej książki. Dla młodszych czytelników została przygotowana strefa czytania. ☺️
#przerwanaczytanie
Klasa VIII a porządkuje teren Żydowiny
- 1
Oszczędzamy z SKO
Pieniądze to ważny temat również dla dzieci. W tym tygodniu uczniowie klasy 1a , gościli u siebie Panią Ewelinę Nowak przedstawiciela banku PKO , która przybliżyła zadania banku oraz przedstawiła możliwość oszczędzania w SKO. Uczniowie otrzymały zaproszenia do placówki z którego skorzystano podczas wycieczki do wodzisławskiego muzeum.
W zdrowym ciele odporny duch - finał projektu
We wtorek po południu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 odbyło się podsumowanie projektu „W zdrowym ciele odporny duch” z zakresu profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania patologiom społecznym .
Podczas spotkania uczestnikom towarzyszyli rodzice, którzy mieli okazję zobaczyć galerię prac swoich dzieci oraz plakaty wykonane podczas zajęć. Zorganizowano dla wszystkich przybyłych warsztaty plastyczno- techniczne „Kapelusz pani jesieni”, który świetnie integrował rodziców i dzieci. Dla relaksu odbyła się rozgrywka ortograficznego bingo z nagrodami, gdzie każdy uczestnik otrzymał mały upominek. Przeprowadzono wiele ciekawych rozmów przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Całe spotkanie odbyło się w miłej atmosferze i jeszcze jakiś czas zapewne będzie wspominane, gdyż wykonane kapelusze ozdobią domy uczestników.
W projekcie wzięło udział 19 uczniów klas trzecich - tegoroczni czwartoklasiści. Tematem przewodnim całego przedsięwzięcia była żonglerka, której uczyli się od samego mistrza Krzysztofa Riewolda półfinalisty Mam Talent, następnie regularnie ćwiczono w szkole. Swoje popisy, taniec z elementami żonglerki dzieci pokazały podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Ostatnie zajęcia odbyły się we wrześniu dotyczyły profilaktyki narkotykowej do której posłużył program „Cukierki”.
5
W krainie Słowian i Wikingów
Dziś uczniowie naszej szkoły przenieśli się w czasy średniowiecza podczas wizyty do Raciborskiego Grodu Średniowiecznego. Dzięki udziałowi w żywej lekcji historii uczestnicy odbyli podróż w czasie do początków państwa polskiego, kiedy to naszymi ziemiami władały słowiańskie plemiona, a północne morza przemierzane były drakkarami – smoczymi łodziami wikingów. Na początek naszej wizyty uczniowie wraz z wodzem wikingów zdobyli bramy grodu, a następnie toczyła się rozmowa nt. życia codziennego plemienia Golęszyców. W czasie wycieczki poznaliśmy uzbrojenie średniowiecznych wojowników i mogliśmy na własnej skórze się przekonać, że nie było to lekkie wyposażenie. Uczniowie również zostali poddani musztrze młodych wojowników, uczyli się walki na miecze, strzelali z łuku do tarczy i mini katapult oraz uczestniczyli w turniejach sportowych i warsztatach przygotowywania robienia słowiańskich lalek dobrych życzeń,gdzie uczniowie dowiedzieli się czym bawiono się w średniowieczu oraz w jaki sposób żyły wtedy dzieci. Na zakończenie naszej wycieczki odbyło się ognisko.
9
Pięknie czytamy
Wczoraj w naszej szkole odbył się konkurs pt. "Mistrz Pięknego Czytania" współorganizowany z Zespołem Szkół nr 1. Uczniowie zmierzyli się z poezją Jana Brzechwy. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu! 😊
Zajęcia w ramach Laboratorium Przyszłości
W ramach zajęć Laboratoria Przyszłości klasa 6 rozpoczęła pracę nad Robotami Lego. Uczniowie
pracowali w zespołach 3 – 4 osobowych. Na pierwszych dwóch zajęciach
poznali budowę robotów oraz jak działają czujniki ruchu, czujniki koloru, żyroskop.
Uczniowie uczyli się również jak je programować.
Kolejkowe ABC
Dzisiaj klasę 1a odwiedził nosorożec Rogatek :). Uczniowie wzięli udział w zajęciach w ramach projektu Kolejkowe ABC. Przypomniały sobie zasady bezpiecznego zachowania się na kolei, wspólnie rozwiązały kilka ciekawych łamigłówek oraz otrzymały książeczki z zadaniami " Kolejkowe przygody Rogatka".
DEN
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich pracowników naszej szkoły miłą audycję z życzeniami, wierszykami i kolorową piosenką na poprawę humoru. Pracownicy i nauczyciele otrzymali również zabawny upominek.🙃Jeszcze raz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO wszystkim pracownikom oświaty, życzy społeczność uczniowska ZSP nr 2.
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych. Zajęcia mają być prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W ramach Programu nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do realizacji zajęć.
Zajęcia w ramach Laboratoriów Przyszłości:
-
Zajęcia przyrodniczo-techniczne, zakupiony sprzęt to:
- ClassVR- wirtualne laboratoria przedmiotowe oraz licencja czyli roczny dostęp do portalu wirtualnych lekcji
- Lutownica
- Pirografy- wypalarki
- Takery
- Bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco
- Wkłady do pistoletu
- Laminator biurowy
-
Ekologia z gotowaniem, zakupiony sprzęt to:
- Opiekacze do kanapek
- Blendery z akcesoriami MPM
- Deski do krojenia małe i duże
- Fartuszki kuchenne
- Miski plastikowe
- Noże
-
Robótki ręczne z elementami kreatywności, zakupiony sprzęt to:
- Maszyna do szycia
- Igły do maszyny do szycia
- Szydełka
-
Programowanie i robotyka, zakupiony sprzęt to:
- Drukarka 3D firmy BANACH
- Długopisy 3D firmy BANACH
- Filamenty do drukarki i długopisów 3D
- Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter Kit
- LEGO Education SPIKE Prime zestawy podstawowe i rozszerzone
Zakupiono także:
- Aparat fotograficzny Sony
- Statyw do aparatu i kamery
- Tło fotograficzne białe i zielone
- Gimbal do smartfona
- Mikrofony Saramonic
- Oświetlenie do realizacji nagrań
- Zestaw do mocowania teł
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci,
@LaboratoriaPrzyszlosci
-
Opowieść o wodzisławskich legendach
- 2
Konkurs plastyczny
Kolejne dzieła naszych uczniów wzięły udział w konkursie „Zwierzaka mam i o niego dbam”, którego organizatorem jest Wodzisławskie Stowarzyszenie na rzecz zwierząt „Koty, psy i my”. Tym razem do konkursu przystąpili uczniowie kl. IV Jakub Mendrela, Wiktoria Szmuk, Natalia Goik, Daniel Peciak, Jakub Kaszubski oraz VI Rafał Legierski, Patrycja Wala, Emilia Grzesik i Natalia Kawalerowicz. Jury konkursu dostrzegło talent naszej uczennicy z kl. VI Natalii Kawalerowicz, która otrzymała wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości w swoich arcydziełach i zachęcamy do udziały w kolejnych konkursach.
Międzyszkolny Konkurs SKO Komiks – „O żyrafce...detektyw Żyrafka poszukuje oszczędności”
Archiwum Aktualności