• Medale dla nauczycieli

     • Pani Annie Czop - wicedyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Wodzisławiu Śląskim został przyznany Medal Złoty za Długoletnią Służbę. Pani Izabeli Symoszyn został przyznany Medal Srebrny za Długoletnią Służbę. Uroczyste wręczenie medali odbyło się 19 października 2021 r. o godz. 10.30 w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

     • Code Week

     • W ramach zajęć Centrum Mistrzostwa Informatycznego (zgodnie z pozyskanym grantem) uczniowie koła biorą udział w międzynarodowym święcie programowania.

      W dniu 20.10.2021 r. w pracowni szkolnej prowadzone będą zajęcia Code Week. Więcej informacji o zajęciach koła na stronie: https://liblink.pl/LQ1zLZW3cM

      Więcej informacji o Międzynarodowym Święcie Kodowania na stronie: https://liblink.pl/imtcCt9pRH

     • Nagrodzeni nauczyciele

     • Podczas uroczystych miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej pani Sylwia Brenk otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego.Listy gratulacyjne zostały wręczone Pani wicedyrektor Annie Czop oraz Pani Izabeli Symoszyn. Serdecznie gratulujemy!

       

       

       

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Miło nam poinformować, że rozpoczyna się realizacja Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 wnioskował o wsparcie na rok 2021 i otrzymał 12.000 na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej. Wraz z 3.000 wkładu własnego daje to kwotę 15.000!

      Więcej na stronie: https://liblink.pl/pzgm3NlRfn

     • Akcja informacyjno-edukacyjna pt: " Wirusoochrona"

     • W dniach 11-15 października w naszej szkole trwała akcja informacyjno - edukacyjna pt.:”Wirusoochrona”.

      Tematem zajęć była higiena, a ich inicjatorem  Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Katowicach.

      Cele ogólne akcji:

      • uświadomienie i utrwalenie najmłodszym uczniom szkoły podstawowej ( klasy I-III), podstawowych zasad higieny osobistej, w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy,
      • uświadamianie dzieciom potrzeby dbania o higienę rąk, dezynfekcji rąk w miejscach publicznych, nauka prawidłowego mycia rąk i stosowanie się do innych zasad mających działanie profilaktyczne.

      W ramach zajęć z projektu dzieci uczyły się jak prawidłowo myć ręce, rozwiązywały krzyżówki, kolorowały karty pracy, a także wcieliły się w rolę projektantów, których zadaniem było stworzenie modnej maseczki tak, aby zachęcały inne dzieci do ich noszenia. Nie zabrakło też rywalizacji.  Dzieci brały udział w zabawie prawda/ fałsz, gdzie musiały odgadnąć czy zdanie wypowiedziane przez nauczyciela dotyczące higieny jest prawdziwe czy fałszywe i usiąść na właściwie podpisanym krzesełku. 

      Zabawa a jednocześnie nauka uświadomiła dzieciom, jak ważne jest ich zdrowie i żeby o nie dbać, musimy przestrzegać poznanych zasad. 


      Izabela Kuś

     • Lekcja SKO

     • Dzisiaj w naszej szkole gościliśmy pracowników Banku PKO. W lekcji SKO udział wzięły klasy 1a i 2a. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, co to oszczędności, wydatki oraz co z pieniędzmi robi bank. Poznały waluty obowiązujące w innych krajach, a także dowiedziały się, w jaki sposób można płacić w sklepie. Ciekawość u uczniów wzbudziła historia pieniądza, a dokładnie to, jak kiedyś wymieniano się towarami lub płacono muszelkami. W czasie lekcji Pani wytłumaczyła uczniom, że należy mieć szacunek do pieniędzy a zadaniem dzieci było wymyślenie i narysowanie swoich banknotów.  Nie zabrakło też rebusów i krzyżówek, które dzieci z chęcią rozwiązywały. Na zakończenie dzieci otrzymały wiele gadżetów z logo SKO między innymi naklejki, długopisy i odblaski.  Bardzo dziękujemy Paniom za przeprowadzone zajęcia. 

       

      Izabela Kuś

     • Nasza szkoła realizuje ogólnopolski program WF z AWF

     • WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły to program przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Akademiami Wychowania Fizycznego. Jego głównym celem jest poprawa oraz monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych.

      Uczniowie ćwicząc na tych zajęciach, poprawiają swoją sprawność fizyczną, pokonują przeszkody, zmagają się ze swoimi słabościami, ale co najważniejsze - świetnie się przy tym bawią.

      Izabela Kuś

     • Zaprzyjaźnieni z historią

     • W naszej szkole kultywowanie tradycji i dbanie o zachowanie pamięci o naszej przeszłości stało się już normą.

      W tym roku w placówce realizowana jest innowacja, w ramach której uczniowie poznają przeszłość Wodzisławia Śląskiego i okolic. W związku z tym szkoła gościła Kingę Kłosińską pracującą w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Z wielką pasją opowiadała ona o życiu w średniowiecznym Wodzisławiu. Zapoznała uczniów z najstarszymi obiektami miasta, przedstawiła pracę archeologa i pokazała, co ciekawego skrywa wodzisławska ziemia. Uczniowie w wielkim skupieniu poznawali jej sekrety. Uświadomili sobie, że wcale nie trzeba odwiedzać dużych i znanych miast, aby obcować z przeszłością na co dzień.

      Ta fascynująca lekcja historii stała się wstępem do dalszego poszukiwania śladów przeszłości w naszej okolicy i odkrywania jej największych tajemnic.

      Sonia Hanslik- Czubko

     • Dmuchawce, latawce, wiatr ....

     •     Wczoraj w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty z wykonywania latawców. Przy kawie, mleku i kołoczu z serem ( podziękowania dla babci Mateusza Krakowczyka) południową porą uczniowie klasy 3a spędzili czas ze swoimi bliskimi. Zadanie było wymagające, gdyż latawce były bryłą przestrzenną. Nowoczesna konstrukcja wykonana ze słomek, sznurka i bibuły była prawdziwym wyzwaniem. Wszystkim jednak udało się wykonać przepiękne latawce. Dobry humor i czas poświęcony dziecku to cudowny prezent. Teraz już życzymy wysokich lotów.

      mgr Teresa Kabut

     • Historia wokół nas

     • Dziś na zajęciach historii w klasie IV a udowodniliśmy, że historia jest wokół nas i odkryliśmy tajemnice przeszłości.

      Lilianna Staśko i Karolina Uniowska przedstawiły fascynujące opowieści, które przeniosły nas do dawnych czasów.

      Liliana opowiedziała o walkach swojego pradziadka podczas II wojny światowej i pokazała podarowany przez żołnierzy niemieckich otwieracz, którym otwierano wówczas konserwy. Widnieje na nim swastyka.

      Karolina przyniosła nożyce do obcinania wełny. Dawno temu jej dziadek strzygł nimi owce, których hodowlę prowadził na terenie Wilchw.

      Wśród pamiątek z przeszłości znalazły się ordery, talerzyki ze swastykami, które przypadkowo wykopano w ogródku, stare pieniądze z okresu międzywojennego i powojennego, znaczek z Adolfem Hitlerem.

      Ta fascynująca lekcja historii wpisuje się ramy prowadzonej w naszej szkole innowacji. Wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród uczniów i zapewne zachęci innych do poszukiwania śladów przeszłości we własnym otoczeniu.

      Sonia Hanslik - Czubko

     • Narodowe Czytanie

     • Jak co roku  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Wodzisławiu Śląskim włączył się w akcję Narodowego Czytania. 

      6. 09. 2021 r.  uczniowie mieli okazję zapoznać się z dramatem Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność pani Dulskiej". Tekst wzbudził wiele emocji wśród czytających, a opisane w nim problemy okazały się aktualne. Uczniowie dowiedzieli się również, kim była autorka dramatu  i z jakiej twórczości zasłynęła. Wykonali piękną gazetkę informującą o przeprowadzonej akcji oraz prezentującą biogram pisarki. Przygotowali również prezentację na temat Zapolskiej.  W  organizację Narodowego Czytania włączyła się biblioteka szkolna. Bibliotekarka Agnieszka Stachura wykonała w zeszytach uczniów  pamiątkowe pieczątki.

      Zapewne część uczniów powróci do lektury dramatu autorki.

       

      Sonia Hanslik-Czubko

       

     • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

     • 1 września o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/2022 dla uczniów klas pierwszych. Dzieci i ich rodziców, zebranych w sali gimnastycznej, przywitała dyrektor szkoły Agnieszka Rudzka-Gajda oraz wicedyrektor Anna Czop. Na naszej uroczystości nie zabrakło także wyjątkowych gości, byli nimi: sekretarz miasta Zbigniew Gamza, radni naszej dzielnicy Mariusz Blazy oraz Adam Kantor. Swoją obecnością zaszczycił nas także proboszcz naszej parafii Józef Majwald.

      Po przywitaniu wszystkich przybyłych gości odczytano list prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy zadedykowany dla pierwszaków, jak również ich rodziców i nauczycieli.

      Uczniów klasy pierwszej przywitały koleżanki starszych klas.

      Odbyła się część artystyczna, w której to dzieci, aby stać się uczniami pierwszej klasy, musiały wykazać się pracowitością, wiedzą, talentem muzycznym, a także miłością do swojego kraju.

      Po występach nastąpiło ślubowanie pierwszoklasistów oraz przyrzeczenie rodziców.

      Uwieńczeniem spotkania było pasowanie na uczniów, wręczenie rogów obfitości oraz pamiątkowych dyplomów.

      Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości, a nowym uczniom naszej szkoły życzymy sukcesów na dalszej drodze edukacyjnej.

      Izabela Kuś

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

     • Informacje dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego:

      godz. 8.00 Msza święta w kościele

      godz.9.00 spotkania z wychowawcami w salach klasy II- IV     

      kl. IIa sala 29                           kl. IVa sala 6

      kl. IIIa sala 27                          kl. IVb sala 30

      kl. IIIb sala 22

      godz. 10.00 uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego kl.I sala gimnastyczna

      godz. 11.00  spotkania z wychowawcami w salach klasy V- VIII

      kl. V sala 31                           kl. VIIb sala 25

      kl. VI sala 11                          kl.VIIIa  sala 8

      kl. VIIa sala 7                         kl. VIIIb sala 28

     • JUŻ OTWARTY!

     • Dzisiaj otworzyliśmy nasz nowy Wilchwiański Plac Zabaw! Bardzo dziękujemy Radzie Dzielnicy Wilchwy oraz rodzicom. Dzięki ich pomocy projekt w ramach Wodzisławskiego Budżetu Obywatelskiego został zrealizowany. Jesteśmy przykonani, że będzie sprawiał wiele radości wszystkim dzieciom!

     • Mamy się czym pochwalić!

     • Miło nam poinformować, że nasi ósmoklasiści uzyskali wysokie miejsca w podsumowaniu tegorocznego egzaminu. Z języka polskiego i matematyki znaleźliśmy się na drugim  miejscu wśród wodzisławskich szkół wyniki są znacznie wyższe niż średnia miasta, powiatu i kraju.

      Bardzo dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za trud włożony w naukę w tym trudnym pandemicznym czasie. 

      Naszym absolwentom życzymy sukcesów w kolejnych etapach nauki.

      Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie OKE

       http:// https://oke.jaworzno.pl/www3/2020/03/19/wyniki-e8/