• Miła niespodzianka

     • W środę 13 listopada podczas realizacji zajęć programu MegaMisji dzieci spotkała wielka niespodzianka. Uczestnicy otrzymali paczkę z nowym tabletem, który będzie dla dyspozycji uczniów w świetlicy szkolnej. Nowy sprzęt umożliwi dalszą realizację zajęć MegaMisji dzięki, którym będziemy mogli zdobywać kolejne nagrody Fundacji Orange. 

      Teresa Kabut

     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • Wychowankowie naszej szkoły pamiętają o ważnych datach w kalendarzu, jakie zapisała historia dla naszego kraju. Z tej okazji 8 listopada wybrani uczniowie klasy siódmej odwiedzili swoich kolegów z krótkim programem artystycznym. W wierszu i piosence przypomnieli te chwile, kiedy po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Następnie o godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska zebrała się w sali gimnastycznej, by wspólnie odśpiewać hymn państwowy. Wydarzeniom towarzyszył nastrój uroczysty i podniosły.

      Izabela Symoszyn

     • Pamiętając o innych...

     • 1 listopada to dzień pamięci o naszych zmarłych. Co roku obywa się wówczas na cmentarzach powiatu wodzisławskiego zbiórka charytatywnana rzecz Fundacji "Wspólnota Dobrej Woli". Na cmentarzu parafialnymna Wilchwach w kweście wzięli udział uczniowie starszych klas Szkół Podstawowych nr 8 i 9. Datki z kwesty przeznaczone są na rzecz dzieci niepełnosprawnych, które korzystają ze świadczeńw Wodzisławskim Ośrodku Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży.Wolontariuszom obu szkół bardzo dziękujemy za udział w kweście.

      Mirosława Hojka

     • Uzyskanie żółtego pasa

     • Uczennice klasy sportowej o profilu judo przystąpili do egzaminu na wyższe stopnie szkoleniowe (kyu). Osoby, które zdały egzamin mogą zmienić kolor pasa na wyższy, dążąc do stopnia mistrzowskiego, jakim jest czarny pas (dan).

      Żółty pas uzyskały:

      - Bernadetta Galwas

      - Julia Bażan

      - Zuzanna Mainka

      Gratulujemy!

       

      Sandra Pniak

     • Ogólnopolski Tydzień Karier

     • W tym tygodniu uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Karier, który został zorganizowany przez PODN i szkoły ponadpodstawowe z powiatu wodzisławskiego pod hasłem „Pasja, profesja, powołanie”. Uczniowie mieli okazję poznać organizację pracy szkół i ich profile. Klasa VIII odwiedziła I LO i wzięła udział w warsztatach laboratoryjnych z zakresu biologii, chemii i anatomii. Natomiast klasa VII podczas wizyty w ZST uczestniczyła w warsztatach związanych z tematyką odnawialnych źródeł energii i najciekawszych budynków świata.Mamy nadzieję, że naszym uczniom chodź trochę rozjaśniła się wizja planowania swojej dalszej nauki, a warsztaty pomogą w wyborze właściwej szkoły.

      Bożena Góral

     • NUTKA 2019 i SUKCES!!!

     • Dziś odbył się XV Miejski Konkurs Piosenki „Nutka 2019”, w którym nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły. Tym razem do konkursu przystąpiły dziewczyny z klas V – VIII. W kategorii klas IV – VI reprezentowały nas uczennice w następujących utworach:

      • Weronika Mitrenga kl. Va „Małe skrzydła” Ani Dąbrowskiej

      • Bernadeta Galwas kl. Va „ Dziś późno pójdę spać” Kwiat Jabłoni

      • Emilia Wojnar kl. VIa „ Dobrze jest, jak jest” Roksany Węgiel

      • Wiktoria Kołłątaj kl. VII „Lustra” Natalii Szroeder

      • Anna Galwas kl. VIII „O mnie się nie martw” Margaret

      • Anna Słupek kl. VIII „ Dziś późno pójdę spać” Kwiat Jabłoni

      Miło nam poinformować, że Anna Galwas zajęła II miejsce, natomiast Bernadeta Galwas i Anna Słupek zdobyły wyróżnienie. Uczestniczki zaśpiewały rewelacyjnie, wszystkim serdecznie gratulujemy. Opiekunem ucennic była p. Bożena Góral. Gratulujemy!

      Bożena Góral

     • Spotkanie z twórcami filmu "Sen o wolności"

     • Dziś w naszej szkole gościliśmy twórców filmu "Sen o wolności", który przedstawia historię żołnierzy wyklętych. Opowiedzieli oni o swojej pasji. Zdradzili kulisy powstawania filmu.Dali świadectwo patriotyzmu. Przekonali innych, że warto mieć swoje marzenia i je realizować.Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Pamiętamy.Dziękujemy naszym absolwentom: Filipowi Mojżyszowi, Wiktorowi Bandale oraz ich przyjaciołom: Karolinie Mendli, Wiktorii Handzlik i Kacprowi Kamińskiemu za poświęcony czas i miłe spotkanie💐. Życzymy im dalszych sukcesów i gratulujemy👏❤️.

      Sonia Hanslik-Czubko

     • "DOSKONAŁY INFORMATYK" WYŁONIONY

     • Kolejną edycję Powiatowego Konkursu Informatycznego dla uczniów klas III szkoły podstawowej "Doskonały informatyk" mamy za sobą. Uczestnicy konkursu wykazali  się wiedzą w zakresie znajomości programu Paint, edytora tekstu Word oraz obsługi systemy Windows. Uczniowie reprezentowali bardzo wyrównany poziom. Rywalizacja była zacięta. Po dogrywce wyłoniliśmy zwycięzcę, którym został uczeń z SP w Skrzyszowie, drugie miejsce zdobyła uczennica ZSP nr 1 w Wodzisławiu Śląskim a trzecie uczeń SP nr 15. Sponsorami cennych nagród są: Rada Rodziców naszej szkoły i właściciele Kwiaciarni "Julia". Niespodzianką okazały się upominki dla zwycięzców przekazane przez Wiceministra Energii Pana Adama Gawędę za pośrednictwem radnego naszej dzielnicy Pana Mariusza Blazego.  Sponsorom bardzo dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym. 

      M. Hojka

     • PLENEROWA LEKCJA PRZYRODY

     • Dziś nasi uczniowie z klas drugich uczestniczyli w plenerowej lekcji przyrody. Mieli okazję poznać las od podszewki- m.in. jego budowę, korzyści jakie nam daje i co się dzieje gdy panuje w nim jesień... Uczniowie pilnie pracowali- wypelniali karty pracy, zbierali liście, by później móc za pomocą encyklopedii rozpoznać gatunki drzew, obserwowali również leśną przyrodę przez lornetkę. Na koniec zajęć z zebranych liści i gazet powstały przepiękne kolaże. 

     • Projekt Fundacji Orange - Mega Misja

     • W naszej szkole od początku września jest realizowany projekt Fundacji Orange - Mega Misja. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w każdą środę i czwartek na świetlicy szkolnej i prowadzone są przez panią Teresę Kabut.  Podczas zajęć dzieci wraz z bliźniakami Julką i Kubą poznają zasady bezpiecznego korzystania z internetu i komputera oraz wykorzystywania  nowych mediów w sposób pożyteczny. Relacje z zajęć można śledzić na stronie www.megamiaja.pl

      Teresa Kabut

       

     • W teatrze...

     • Dziś uczniowie klasy VII i VIII wybrali się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na spektakl pt. „Zemsta”
      Aleksandra Fredry. Utwór ten jest komedią, w której ukazany został konflikt pomiędzy dwoma
      przeciwstawnymi sobie naturami: z jednej strony Cześnik Raptusiewicz - człowiek wybuchowy, który nie
      znosi sprzeciwu, z drugiej zaś strony Rejent Milczek - osoba opanowana i rozsądna. Aktorom
      wcielającym się w główne role udało się przedstawić siebie na zasadzie kontrastu, w czym pomogła im
      ciekawa scenografia i odpowiedni dobór kostiumów. Przedstawienie młodym widzom przypadło bardzo
      do gustu, gdyż została tam ukazana wartka akcja, szalone intrygi, wiele śmiesznych, ale i pouczających
      sytuacji. Utwór ten wywołał wiele emocji, które zagwarantowały miłe i pożyteczne spędzenie czasu oraz
      bezpośredniego obcowania ze sztuką.

      Bożena Góral

     • TEATR EDUKACYJNY W NASZEJ SZKOLE

     • 16 października uczniowie wszystkich klas wzięli udział w lekcji tolerancji pt. Każdy z nas jest wyjątkowy, którą zaprezentował Teatr  Edukacyjny z Podkarpacia. Celem spotkania było przekazywanie dzieciom wiedzy,ale także bardzo cennych wartości w przystępny i zrozumiały dla nich sposób, włączając w to wszelkiego rodzaju atrakcyjne formy. Podczas tej lekcji uczniowie dowiedzieli się czym jest tolerancja oraz nietolerancja w przedstawionych scenkach. Ważnym elementem tego spotkania było również poruszenie tematu niepełnosprawności. Dzieci i młodzież miała okazję spróbować swoich sił poprzez wykonanie najprostszych czynności w sposób, w jaki radzą sobie z nimi osoby niepełnosprawne na co dzień. Zadania te miały na celu przypomnienie uczniom jak ważna jest pomoc i akceptacja względem osób niepełnosprawnych.  Ponadto uczestnicy klas starszych mieli okazję wziąć udział we wspólnej dyskusji i spostrzeżeniach na temat stereotypów. W czasie lekcji została również zwrócona uwaga na to, jak ważne jest bycie tolerancyjnym względem osób borykających się z różnego rodzaju uzależnieniami. Na koniec występu aktorzy wcielili się w rolę mieszkańców trzech wybranych krajów, aby w barwny i ciekawy sposób poruszyć kwestię tolerancji względem przedstawicieli innych kultur, a przy okazji sprawdzić wiedzę uczniów na temat obcych krajów. 

     • Spotkanie z policjantem

     • 15 października gościliśmy w szkole przedstawiciela policji, który przybył na lekcję profilaktyczną dla klas VII i VIII. W czasie spotkania zostały poruszone zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich, przejawami demoralizacji wśród młodzieży oraz profilaktyką uzależnień. Uczniowie dowiedzieli się również, za jakie czyny mogą zostać już ukarani i w jakich instytucjach za te czyny są umieszczani. Mamy nadzieję, że kolejna lekcja profilaktyki utrwali się w życiu młodego pokolenia.

      Bożena Góral

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 14 października w naszej szkole miało miejsce miłe spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas piątych oraz klasy VIa przygotowali program artystyczny, do obejrzenia którego zaprosili wszystkich pracowników szkoły: nauczycieli, panie i panów z administracji oraz obsługi, a take rodziców.Został przedstawiony program warsztatów dla nauczycieli oraz pokaz COOL mody nauczycielskiej. Całość uroczystości uatrakcyjniły występy przedszkolaków, uczniów klas I-III, uczestników konkursu Nutka oraz zaprezentowały się drużyny kreatywności.Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia w formie wierszy i wręczyli wszystkim pracownikom kwiaty, a Pani Dyrektor wręczyła wyróżnionym nauczycielom i pracownikom Nagrody Dyrektora.

      Miło nam poinformować, że p.Izabela Symoszyn oraz p.Ireneusz Tkocz otrzymali Nagrodę Prezydenta.

      Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów w pracy.

     • Festyn profilaktyczny

     • Dziś odbył się festyn profilaktyczny podsumowujący projekt "Nasza szkoła jak z bajki !!! Bez alkoholu, narkotyków i innych specyfików". W ramach ostatnich działań w kl. I - VIII zostały obejrzane filmy profilaktyczne i przeprowadzone pogadanki, następnie uczniowie w grupach przystąpili do działań plastycznych, wykonując plakaty ukazujące zagrożenia wynikające z uzależnień. Wszystkie prace zostały wystawione, a powołana komisja wyłoniła i nagrodziła zwycięzców. Pierwsze miejsce należało do grupy uczniów z klasy I, II miejsce zajęła grupa z klasy V a, a III miejsce należało do uczniów z kl. VIII.

      Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy pomysłowości i kreatywności oraz mamy nadzieję, że dzisiejsze zdarzenia ukazane w filmikach zapamiętają na długo i potraktują jako przestrogę w swoim życiu.

      Bożena Góral

     • Zawody judo

     • 13.10.2019 odbył się turniej judo w Sosnowcu w którym wystartowali nasi uczniowie zajmując następujące miejsca:

      Złoty medal- Kacper Osyda

      Srebrny medal- Lena Kosz- Tomasz Banasik- Julia Bażan- Szymon Figura

      Brązowy medal- Łukasz Więcław- Mateusz Żak- Kacper Osyda-Marysia Babuchowska- Amelia Kudełka

      Gratulujemy wszystkim zawodnikom :)

      Sandra Pniak

     • Chwile wzruszenia...

     •    Dziś klasy szóste pojechały do Teatru Śląskiego w Katowicach na spektakl oparty na motywach powieści Erica- Emmanuela Schmitta pt. "Oskar i pani Róża". To wzruszające przedstawienie ukazało uczucia umierającego na białaczkę dziesięcioletniego chłopca, dla którego wsparciem w trudnej sytuacji staje się tytułowa pani Róża. Spektakl to studium uczuć nieuleczalnie chorego dziecka, któremu towarzyszy całe spektrum emocji: nienawiść, rozpacz, samotność, niezrozumienie sytuacji, w jakiej się znalazł, żal do Boga, rodziców, miłość i chęć życia.

         Wizyta w teatrze była nie tylko świetną lekcją obcowania ze sztuką, ale też prawdziwą nauką empatii i doceniania w życiu tego co naprawdę ważne.

      Sonia Czubko

     • KLASA VII NA SPEKTAKLU

     • 7 października uczniowie klasy VII wzięli udział w przedstawieniu zatytułowanym "Kolorowa, czyli biało-czerwona". Uczestnictwo w spektaklu było pełne , ponieważ stanęli na scenie, gdzie odegrali swe role. Poddani zostali zabiegom manipulacji i perswazji. W kolejnej części- warsztatowej- poznali sposób działania odgrywanych postaci, które doprowadziły ich do zrozumienia i zdefiniowania, czym jest patriotyzm i tolerancja. Duże zaangażowanie naszej młodzieży pozwoliło zrealizować scenariusz przedstawienia, a w podsumowaniu sformułowano bardzo dojrzałe wnioski.

     • KONKURS PLASTYCZNY

     • Zapraszamy do udziału w III Powiatowym Konkursie Plastycznym z elementami origami dla klas I- III

      Jesień w parku”

      1.Organizatorem konkursu jest Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

      Opiekun : Anna Czop

      2. Cele konkursu:

      - popularyzacja różnorodnych technik plastycznych jako środka wypowiedzi

      - rozwijanie wśród dzieci wrażliwości na piękno przyrody

      - rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej

      - popularyzacja techniki origami

      - promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie

      - wzbogacanie warsztatu plastycznego.

      - rozwijanie umiejętności przedstawienia plastycznie utworu literackiego.

      3. Warunki uczestnictwa:

      - Szkoła typuje do udziału w konkursie 2 - osobową drużynę spośród uczniów

      kl. I- III

      - Zadaniem drużyny będzie stworzenie pracy zgodnej z tematem konkursu oraz wysłuchanym utworem literackim.

      - Wykonanie jej dowolną techniką plastyczną z użyciem otrzymanych na miejscu materiałów na formacie A3.

      - Zwieńczeniem pracy będzie złożenie elementów techniką origami zgodnie z otrzymanym schematem oraz instrukcją.

      4. Termin i miejsce konkursu : 14 XI 2019r. godz. 9.00, ZSP nr 2 (SP 8)

      Zgłoszenia przyjmowane będą do 12 XI 2019 r. telefonicznie 32 4554763 lub mail: andziak.meg@gmail.com

      5. Oceny prac dokona komisja konkursowa powołana przez organizatora. Prace stają się własnością organizatora. Wręczenie nagród nastąpi po zakończeniu obrad w dniu konkursu.
      Kryteria oceny prac:
      - estetyka wykonania,
      - pomysłowość i kreatywność,
      - zgodność z tematem,
      - walory artystyczne: kompozycja, gama kolorystyczna,
      - umiejętność odczytywania schematu techniki orgiami i instrukcji wykonywania pracy.

      6. Nagrodą w konkursie są dyplomy i nagrody rzeczowe dla drużyn, które zajmą kolejno I, II, III miejsca. Organizator przewiduje również wyróżnienia.

      7. Opiekun uczniów biorących udział w konkursie powinien posiadać zgodę rodzica na udział dziecka w konkursie oraz przetwarzanie jego danych osobowych i wizerunku.

     • Wycieczka do Brennej i Żor

     • 03.10. 2019 r. uczniowie klas IIa i III uczestniczyli w wycieczce do Brenneji Żor. W Brennej odwiedzili kozią zagrodę, w której brali udział w warsztatach wyrobu sera z degustacją, jak również w zajęciach rękodzielniczych w chacie góralskiej. Uczniowie mieli też okazję zaznajomić się z elementami stroju pasterskiego, naczyń pasterskich, instrumentów oraz koszor ze zwierzętami, m.in. z kozami, które karmili i szczotkowali. W Żorach dzieci zwiedziły Muzeum Ognia, w którym interaktywna ekspozycja umożliwia odwiedzającym naukę poprzez zabawę.Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni dobrych wrażeń i humoru.

      Alina Czekaj