• WITAJ MAJOWA JUTRZENKO!

• Właśnie tak wiwatował rozradowany lud Warszawy 3 maja przed 230. laty. Tego dnia podczas obrad Sejmu Czteroletniego uchwalono ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja, jako " ostatnia wola i testament gasnącej ojczyzny". Jej autorami byli Stanisław August Poniatowski- ostatni król Polski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Zdobytą wiedzę czwartoklasiści wykorzystali, przygotowując przepiękne plakaty.

• Dzień Ziemi w III b

• 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, dlatego już od kilku dni tematem lekcji jest nasza planeta, a także to, jak należy o nią dbać. Dowiedzieliśmy się, że drzewa odgrywają istotna rolę w naszym życiu i należy o nie dbać. Uczniowie zrozumieli także, jak ważny jest wpływ codziennych czynności na stan środowiska, jak ważne jest segregowanie odpadów i ponowne ich wykorzystanie.

Pamiętaj;

" Środowisko ponad wszystko

Okaż kulturę i chroń naturę"

Iza Kuś

• Woda skarbem Ziemi

• Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śląskim.

Konkursy zostały podzielony na trzy kategorie:

- dla uczniów klas I-III, klas -"Stworek Wodociągorek”

- dla uczniów klas IV-V "Graj w niebieskie" lub "Maskotka wodociągowa"

- dla uczniów klas VII-VIII "Dekada po wybudowaniu kanalizacji - co się zmieniło?"

Bardzo dziękujemy uczniom za pięknie wykonane prace.

Iza Kus

• Pamiętamy!

• Tak jak nasi uczniowie uczcili pamięć "Żołnierzy Niezłomnych" 1 marca, nie zapomnieli również o kolejnej dacie w kalendarzu wydarzeń historycznych. Ponownie czwartoklasiści przygotowali plakaty, upamiętniające dzień 19 kwietnia, w którym obchodzimy 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to również dzień wspomnień ofiar holokaustu. Ucząc się tej trudnej historii, uczniowie dają wyraz swojego patriotyzmu.

• WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE POWIATOWYM

• Trzy uczennice z kl. IIIa Karolina Uniowska, Liliana Staśko i Amelia Kudełka wykonały prace na powiatowy konkurs poetycko-plastyczny Wierszem malowane pod patronatem PODN. Zadaniem dziewczyn było zainspirowanie się wierszem Jana Brzechwy pt. „Przyjście wiosny” i wykonanie do niego pracy plastycznej.

Miło nam poinformować, że Karolina i Liliana zdobyły wyróżnienie.

Gratulujemy wszystkim dziewczynkom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

• Światowy Dzień Wody

• Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Wody, który przypada na 22 marca. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: Woda to cenny skarb naszej planety!

W tym dniu podkreślano, jak ważne jest, aby dbać o zasoby wodne na naszej planecie. Brak dostępu do wody pitnej to także śmiertelne choroby. Doskonale wiemy, że woda odgrywa ważną rolę w naszym życiu, a zachowanie jej zasobów jest istotne również

dla przyszłych pokoleń.

Uczniowie zaangażowali się w wykonanie plakatów promujących oszczędzanie wody, wiele ciekawych informacji o wodzie, podkreślających jej znaczenie w życiu ludzi, roślin

i zwierząt. Z każdej klasy jury wybrało najciekawszy plakat, a później spośród plakatów klasowych wyłoniono zwycięzców:

Z okazji Dnia Wody odbył się szkolny konkurs wiedzy ogólnej o wodzie, w którym uczniowie wykazali się znajomością terenów występowania wody na kuli ziemskiej, świadomym korzystaniem z naturalnych zasobów wodnych oraz dbaniem o nie. Znali też zasady prawidłowego nawodnienia organizmu, co stanowi podstawę kształtowania właściwych nawyków żywieniowych. Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia wykazali się umiejętnością analizy i interpretacji oraz wyciągania prawidłowych wniosków.

1 miejsce zdobyli uczniowie:

Rafał Legierski kl 4a

Emilia Wojnar kl 7a

Anna Gamza kl 7b

2 miejsce:

Marta Krakowczyk kl 6a

3 miejsce:

Weronika Mitrenga kl 6a

Szymon Reszczyński kl 4a

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!

Sylwia Brenk

• Nieśmiecenie

• Prosimy o codzienne głosowanie. Jednorazowo można oddać trzy głosy. Dziękujemy.

• Klikamy w pajacyka

• Nasza szkoła bierze udział w kolejnej akcji wolontariatu. Zachęcamy wszystkich do klikania w brzuszek osławionego pajacyka i jednoczesnego wspierania dofinansowania do posiłku głodnego dziecka. Klikajmy codziennie !!!