• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to ważny dla nas czas. Co roku czcimy wtedy pamięć patriotów, którzy oddali życie za ojczyznę. Klasa VII przygotowała krótki program artystyczny i tym samym przybliżyła sylwetki żołnierzy wyklętych.

     • Altruizm, empatia, ubóstwo...

     • W związku z uczestnictwem w konkursie Szkolny Klub Wolontariatu, klasy VI b i VII poznały na zajęciach trzy słowa związane z wolontariatem: altruizm, ubóstwo, empatia. Ich znaczenie wyjaśniali w kontekście działalności osób najlepiej rozumiejących znaczenie tych pojęć: Janiny Ochojskiej, Ireny Sendlerowej czy św. Brata Alberta. Uczniowie dowiedzieli się, kim są osoby stanowiące wzór dla wolontariuszy i na czym polegała ich działalność. Następnie wykonali piękne plakaty prezentujące ich sylwetki. Materiały wykonane podczas zajęć zostały zaprezentowane na ściennej gazetce.Mamy nadzieję, że podjęte działania staną się inspiracją do kształtowania postaw altruizmu i empatii oraz uwrażliwienia na problem ubóstwa.

      Sonia Hanslik-Czubko

     • Wycieczka do kopalni w Zabrzu

     • 26.02.2020 r. uczniowie klas I a i III uczestniczyli w wycieczce do Zabrza na Bajtel Szychtę w Sztolni Królowa Luiza. Dzieci miały okazję poznać pracę górników zostając jednymi z nich. Była to idealna okazja do spełnienia dziecięcych marzeń, zaspokojenia ciekawości i odczucia na własnej skórze trudu górniczej pracy w formie zabawy. Każdy uczestnik oprócz strojów sztygarskich dostał również kaski z lampami górniczymi. Podczas Bajtel Szychty dzieci poznały realia pracy w kopalni, wykonały różne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, cięcie drewna, skręcanie śrub, a także brały udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Uczestniczyły także w pokazie pracy kombajnu oraz jechały kolejką górniczą.

      Mali górnicy wrócili brudni, ale szczęśliwi. 🤗

      Alina Czekaj

     • Sukces w XXVI edycji Konkursu Powiatowego pt.” Ślonsko godka”

     • Dziś uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanej w Żorach przez Centrum Edukacji Regionalnej XXVI edycji Konkursu Powiatowego pt.” Ślonsko godka” . Uczniowie: Franciszek Szczyrba z kl. I b, Marta Krakowczyk i Bernadeta Galwas z kl. V a oraz Ania Galwas z kl. VIII zaprezentowali się w przepięknie powiedzianych monologach napisanych przez Ewelinę Sokół – Galwas i zajęli czołowe miejsca.

      Marta uzyskała I miejsce, Ania II, a Bernadka III miejsce. Gratulujemy im sukcesu!

      Anna Czop

     • Szkolny konkurs recytatorski

     • Dziś w świetlicy naszej szkoły odbył się szkolny konkurs recytatorski klas I- III pt. „Z przyrodą za pan brat”. Uczniowie jak najlepiej prezentowali swoje umiejętności i zdolności recytatorskie. Konkurs przebiegał w przyjaznej atmosferze.

      W klasach pierwszych I miejsce zdobyła Paulina Jeremias z kl. Ib, II miejsce Marta Strączek z kl. Ia, III miejsce zdobył Jakub Mendrela również z kl. Ia.

      W klasie drugiej nagrodę otrzymała Karolina Uniowska.

      Natomiast w klasie trzeciej I miejsce przyznano Natalii Mołdrzyk, II miejsce Patrykowi Bażanowi, III miejsce Natalii Kawalerowicz.

      Laureaci pierwszego miejsca zostali zgłoszeni do miejskiego konkursu recytatorskiego.

      Gratulujemy!

      Alina Czekaj

     • Rozdanie nagród i przywitanie nowych członków SKO

     • W walentynki, oprócz tego, że rozdawaliśmy miłosne listy miało miejsce rozdanie nagród za konkurs pod hasłem "Stołówka z klasą" , nagród za udział w szkolnym konkursie kolęd i pastorałek oraz przywitanie nowych członków SKO.

      Izabela Kuś

     • Spotkanie z opiekunem SKO

     • W minioną środę gościliśmy w szkole naszego opiekuna SKO. Pani Ewelina poprowadziła lekcje w klasach drugich. Opowiedziała o tym jak funkcjonuje bank i co takiego dzieje się tam z naszymi pieniędzmi. Wyjaśniła uczniom wiele ciekawych pojęć, takich jak: dochód, oszczędności, a także wyjaśniła czym różni się wpłatomat od zwykłego bankomatu. Dzieci dowiedziały się o aplikacji Iko, którą można zainstalować w telefonie komórkowym i dzięki której można płacić rachunki w sklepach. Dzieci chętnie uczestniczyły w lekcji: rozwiązywały przygotowane rebusy, krzyżówki, a także wzięły udział w konkursie - osoby które udzieliły poprawnej odpowiedzi jako pierwsze, otrzymały nagrody. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali upominki w formie odblasków i długopisów, co bardzo ich ucieszyło. Owocem spotkania jest wykonany przez dzieci plakat, który zachęca do oszczędzania i głosowania na naszym blogu.

      Izabela Kuś

     • INNOWACJA W IA

     • W zeszłym tygodniu w klasie Ia odbyły się zajęcia z innowacji pedagogicznych " Od wyobraźni i rysowania do pisania liter na podstawie metody graficznej rękodzieło w systemie Doroty Dziamskiej Edukacja przez ruch". Dzieci miały możliwość stworzenia Plastusia z masy solnej. Podczas zajęć i dobrej zabawy dzieci ćwiczyły pracę dłoni, pojęcia matematyczne pół i ćwierć, przeliczały kleksy oraz poznawały się z Plastusiem opowiadając mu o swoich mocnych stronach. Był to czas nauki i świetnej zabawy.😊Teresa Kabut

     • Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

     • W czwartek 6.02 w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Babci i Dziadka . Klasy I-III przygotowały wspaniałe występy, były wierszyki, piosenki , tańce , gra na instrumentach oraz wspólne " Sto lat". Rodzice przygotowali kącik z poczęstunkiem z którego dziadkowie chętnie korzystali. Życzymy jeszcze raz wszystkim Dziadkom i Babciom wszystkiego najlepszego :).

     • Żywa lekcja biologii

     • Nasza szkoła w dniu 30 stycznia gościła Andrzeja Pająka, znanego herpetologa
      i hodowcę wielu zwierząt. Tematem prezentowanej przez niego dwugodzinnej żywej lekcji przyrody były ssaki. Uczniowie mieli okazję usłyszeć wiele ciekawostek dotyczących trybu życia
      i budowy ciała tych zwierząt, a także oglądali czaszki wybranych gatunków. Szczególną uwagę dzieci prowadzący zwrócił na fakt, iż aby rozpocząć hodowlę zwierząt, najpierw należy zapewnić
      im odpowiednie warunki. Nawiązywał do poczucia obowiązku i odpowiedzialności za każde żywe stworzenie. Uczniowie dowiedzieli się, że najmniejszy ssak to ryjówka etruska,
      która ma 4 cm i waży 20- 30g, a największy to płetwal błękitny o wadze 180 t. Zdobytymi informacjami z żywej lekcji przyrody podzielił się tego samego dnia ze wszystkimi uczeń
      klasy 5a na lekcji biologii dotyczącej jednostek klasyfikacyjnych organizmów przypominając,
      że Karol Linneusz w XVIII wieku pierwszy opisał podstawy stworzonego przez siebie systemu klasyfikacji organizmów. Andrzej Pająk w drugiej części swojej prezentacji pokazał uczniom żywe okazy ssaków, m.in. koszatki, chomiki, skunksa, kawię domową, myszy, szczury, które można było pogłaskać i zrobić im zdjęcie.

      Dzięki takiej lekcji dzieci przeżyły emocjonujące spotkanie ze światem ssaków i bardzo dużo
      się nauczyły.

      Sylwia Brenk

     • XII Powiatowy Konkurs Polskich Kolęd i Pastorałek

     • 31 stycznia odbył się XII Powiatowy Konkurs Polskich Kolęd i Pastorałek, którego celem jest zachęcenie uczniów do wspólnego śpiewania, rozwijania wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży poprzez muzykę i śpiew oraz rozwijanie zainteresowań muzycznych. Podczas konkursu również jury wśród uczestników poszukuje muzycznych talentów. W tym roku naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice w kategorii klas IV-VI Bernadeta Galwas z utworem „Bambino jazzu” oraz Emilia Wojnar „Mario, czy Ty wiesz”. Natomiast w kategorii klas VII-VIII Wiktoria Kołłątaj z kolędą „Wśród nocnej ciszy”. Rozdanie nagród nastąpi 6 lutego, czekamy z niecierpliwością i trzymamy mocno kciuki.

      Bożena Góral

     • Festiwal piosenki

     • W ostatnim dniu stycznia w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach odbył się powiatowy festiwal piosenki, który był poświęcony twórczości Wojciecha Młynarskiego. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Tobiczyk z kl. VIII, która była najmłodszą uczestniczką festiwalu. Zadaniem uczestników było wykonanie jednego utworu artysty i drugiego dowolnego. Wiktoria reprezentowała nas w następujących utworach: „Najnowsza historia Adama i Ewy” Wojciecha Młynarskiego i „Gwiazdą być” Stephena Schwartza. Niestety uczennicy nie udało się przejść do kolejnego etapu, ale gratulujemy odwagi i opanowania tremy. 

      Bożena Góral