• IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA JUŻ W PIĄTEK :-)

     • Nasza szkoła będzie uczestniczyć w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 4 października 2019 r. pod hasłem:

      "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!"

      Jest to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. W tym roku ŚDTM obchodzony będzie na początku pąździernika. Tego dnia szkoły z różnych stron świata uczestniczą w tym wydarzeniu.

      Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

      Sprawdź się i TY!

      Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji!

      Więcej informacji: www.wmtday.org.

     • Z wizytą na Uniwersytecie Śląskim

     • 🧐W dniu 25.09.2019 roku uczniowie klasy VIII uczestniczyli w XXXV cyklu wykładów zatytułowanych "Osobliwości świata fizyki". Wykłady, jak co roku, zostały

      zorganizowane przez Pracownię Dydaktyki Fizyki oraz Uniwersytet Śląski Dzieci w Katowicach.

      Tematy tegorocznych osobliwości to:  „Pod napięciem” i „Ogień - wróg czy przyjaciel?”. Młodzież podczas spektakularnych eksperymentów miała okazję zobaczyć wiele

      zaskakujących zjawisk i poznać podstawowe prawa rządzące światem ładunków elektrycznych. Wyładowania atmosferyczne i tajemnicze ognie św. Elma nie są już sekretem. Ciekawe doświadczenia pokazały uczniom, czym naprawdę jest ogień, na czym polega spalanie i co właściwe się pali. Podczas wykładów okazało się, że ogień może być

      niszczycielskim żywiołem, ale może też okazać się przyjazny i niezastąpiony.

      Mirosława Hojka

     • Kubeczki i kodowanie

     • Dzisiaj na zajęciach z kreatywności z klasą VIa za pomocą kubeczków zakodowywalismy i odkodowywalismy grafikę😊To niezwykle twórcza i rozwijającą zabawa, która sprzyja budowaniu strategii, rozwija współpracę, umiejętność planowania pracy i logicznego myslenia😊

      Katarzyna Stefaniak

     • BohaterON

     • Dziś uczniowie klas VI a i VI b pisali kartki do uczestników powstania warszawskiego. Działania zostały podjęte w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON.

      Jej celem jest upamiętnienie żyjących powstańców, podziękowanie im za poświęcenie i walkę o wolną ojczyznę❤️Uczniowie korzystając z internetu, zapisali treść kartki do wybranego wcześniej powstańca. Czytając biogram, poznali jego wspomnienie, przeżycie związane z powstaniem warszawskim. Następnie wchodząc w międzypokoleniowy dialog, napisali wiadomość, w której podzielili się swoimi refleksjami, wyrazili wdzięczność, wzruszenie, współczucie. Wszystko zostało zapisane w zaledwie dwudziestu pięciu słowach, gdyż dokładnie tyle wynosił limit słów w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie powstania warszawskiego. By słowa były jak najbardziej trafne, uczniowie podczas lekcji historii poznali szczegóły związane z przebiegiem powstania, wykonywali plakaty informujące o tym wydarzeniu i oglądali film, w którym poznali historię osób walczących w powstaniu.

      Udział w akcji BohaterON to pierwsze działanie wpisujące się w realizację projektu Pamiętamy, którego celem jest przypomnienie wydarzeń z okresu II wojny światowej.

      Sonia Hanslik-Czubko

     • PRELEKCJA O PTAKACH W KLASIE VA

     • W dniu 20 września 2019 roku na lekcji wychowawczej uczniowie klasy 5 A gościli pana Kazimierza Krzyżaka, który bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o środowiskach życia, budowie ciała i ciekawych zachowaniach wielu gatunków ptaków, które możemy spotkać w wybranych obszarach  Polski, a także w naszym najbliższym otoczeniu. Ciekawą prelekcję uatrakcyjniały pokazy przepięknych zdjęć wykonanych przez pana Kazimierza opisywanych ptaków. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć siatki, aparat fotograficzny i inne akcesoria niezbędne do obserwacji ptaków. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały a na pamiatkę otrzymaliśmy do naszej sali uroczy kalendarz na rok 2020 z przepięknymi zdjęciami ptaków.

      Sylwia Brenk

     • SUKCES W KONKURSIE PLASTYCZNYM!!!

     • Rok szkolny dopiero co się zaczął, a my już możemy pochwalić się sukcesem naszych uczennic w konkursie plastycznym. Dwie dziewczyny Marta Krakowczyk z klasy Va i Marta Majda z VIa zostały laureatkami konkursu pt. „Pojazdy przyszłości”, w którym Marta z kl. Va zajęła I miejsce, a Marta z kl. VIa III. Organizatorem konkursu był Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego. Uczennice wykonały piękne prace, w których ujęły propagowanie alternatywnych i ekologicznych rozwiązań w transporcie, który ma zły wpływ na zdrowie człowieka i środowisko naturalne.Uczennicom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.Bożena Góral

     • Studentka biofizyki z wizytą w Va

     • W dniu 13 września 2019 r. w naszej szkole uczniowie klasy 5a gościli Aleksandrę Bienię - studentkę Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, studiującą biofizykę, naszą byłą uczennicę. Zaprezentowała ona bardzo ciekawą prelekcję, z multimedialnym pokazem, dotyczącą narządów zmysłu, skupiając największą uwagę na omówieniu budowy ucha oraz wyjaśnieniu jak powstaje dźwięk. Zwrócona została uczniom uwaga na zasady higieny ucha oraz odpowiedziano na liczne pytania, które dotyczyły narządów zmysłu.

      Sylwia Brenk

     • Warsztaty profilaktyczne

     • Dziś miały miejsce warsztaty profilaktyczne prowadzone przez pracownika Fundacji Po Skrzydła. Zajęcia związane były z zapobieganiem uzależnieniom od narkotyków. Wzięływ nich udział klasy: VI a, VI b, VII,VIII. Uczniowie wykonywali plakaty ukazujące konsekwencje korzystania z narkotyków, oglądali film uświadamiający kolejne etapy uzależnień. Duże emocje wzbudziło ćwiczenie polegające na włożeniu małych piłek do kubków. Usiłująca tego dokonać osoba miała założone specjalne okulary symulujące stan po zażyciu używek. Okazało się, że nasze ciało odmawia nam posłuszeństwa, a najłatwiejsze zadanie może stać się wyzwaniem. Kolejny raz przekonaliśmy się, że narkotyki stanowią duże zagrożenie, dlatego będziemy ich unikać jak ognia.

      Sonia Hanslik-Czubko

     • Narodowe Czytanie

     • 6.09.2019 r. klasy IV, Vb i VI b wzięły udział w akcji Narodowego Czytania. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły na zajęciach plastyki i religii wykonywali zakładki do książek, które zaprezentowane zostały podczas czytania noweli B. Prusa pt."Katarynka". Na początku spotkania dowiedzieliśmy się, czym jest tajemnicza katarynka, pojawiająca się w tytule wybranej przez nas noweli oraz posłuchaliśmy jej brzmienia. Następnie wysłuchaliśmy tekstu B. Prusa, który został odczytany z podziałem na role przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Na pamiątkę wykonaliśmy pieczęcie, które przypominać nam będą o uczestnictwie w tak ważnej akcji.

      Sonia Hanslik-Czubko

     • Ogłoszenie

     • Zebrania klas II-VIII będą miały miejsce 11.09 o godz. 17.00. Na początku zapraszamy Rodziców na spotkanie ogólne do sali gimnastycznej, następnie na wywiadówki z wychowawcą. Tego samego dnia o godz. 18.30 odbędą się spotkania trójek klasowych.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     • Dnia 2 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019 / 2020.

       W części oficjalnej głos zabrała dyrektor Agnieszka Rudzka – Gajda, która powitała wszystkich gości zgromadzonych na uroczystości. W części artystycznej zaprezentowały się uczennice klas starszych. Następnie nasi najmłodsi złożyli uroczyste ślubowanie. Największe atrakcje czekały jednak na pierwszoklasistów nieco później... W bajkowej scenografii Alicji w Krainie Czarów przekroczyli próg szkolnej krainy. Aktu pasowania na ucznia dokonała symbolicznym ołówkiem dyrektor szkoły.Uczniowie otrzymali dyplomy i birety. Rogi obfitości ufundowane przez UM w Wodzisławiu Śląskim wręczył dzieciom Zbigniew Gamza. Po zakończeniu uroczystości wszyscy rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami.         

      Grażyna Skrobacz