• SPRZĄTANIE ŚWIATA

  Jak co roku w trzeci weekend września nasza szkoła włączyła się w akcję "Sprzątanie świata- Polska". W tegorocznym sprzątaniu uczestniczyły klasy: III, IV, V, VI. Dzieci otrzymały worki i rękawice odebrane uprzednio z Urzędu Miasta. Sprzątaliśmy teren wokół naszej szkoły, pobocza najbliższych ulic, okolice przystanku autobusowego i sklepu. Zebraliśmy kilkanaście worków śmieci. Najczęściej znajdywaliśmy puszki i butelki po napojach oraz opakowania po słodyczach. Akcja "Sprzątanie świata" była lekcją poszanowania naszego środowiska, w której zawsze chętnie wszyscy współuczestniczą.

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

   1 września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny.Przyjęliśmy do swego grona piewszaków i nowych nauczycieli : p. Agnieszkę Sitko oraz p.Grażynę Skrobacz. Po występie artystycznym przygotowanym przez p.A.Nowak, pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na ucznia przez dyrektora szkoły.Przedstawiciel Urzędu Miasta - p.S.Elsner wręczyła każdemu róg obfitości. 

 • Przedstawienie profilaktyczne

  Ogólnopolska kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” w naszej szkole jest realizowana od lat, to akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień.

  Celem tegorocznej akcji jest nauczenie dziecka samodzielności, a także pomaganie innym np. poprzez uczestniczenie w obowiązkach domowych. 

   

  Hasłem przewodnim jest „WARTO POMAGAĆ”

   

  W tym roku w szkole kampania została przeprowadzona w następujący sposób: w klasach IV – VI zostały przeprowadzone lekcje na temat konfliktów. Uczniowie zastanawiali się i dyskutowali o konfliktach. Wspólnie szukali odpowiedzi dlaczego i w jakich okolicznościach dochodzi do sytuacji konfliktowych oraz szukali sposobów jak można rozwiązać konflikt. Młodsze dzieci poznawały sposoby współpracy, rozwijały  motywację do współdziałania, udzielania i przyjmowania pomocy.

   

  W szkole rozdane zostały pakiety edukacyjne w postaci różnorodnych, kolorowych i atrakcyjnych broszur, ulotek adresowanych do dzieci i rodziców. Szkoła otrzymała również zestaw plakatów profilaktycznych, które zostały rozwieszone na korytarzach w szkole. Plakaty z pozytywnym przesłaniem zachęcają do uprawiania sportu, rozwijania pasji, zdobywania wiedzy i  promują zdrowe odżywianie.

  W ramach akcji w szkole odbyły się konkursy. Klasy I – III miały za zadanie w formie plastycznej przedstawić jak i komu pomagają, natomiast klasy IV – VI miały opisać sytuację konfliktową i sposób rozwiązania.

  W ramach akcji chętni uczniowie wzięli udział w konkursach zaproponowanych przez kampanię tj.:

  „Zdrowe zagranie” - konkurs polegał na wypełnieniu ulotki z 5 pytaniami dotyczącymi siatkówki.

  „Warto pomagać” - był to konkurs plastyczno – literacki, zadaniem uczniów było narysowanie lub opisanie sytuacji ilustrującej hasło tytułowe konkursu, aby zobaczyć dlaczego warto pomagać lub jak można to robić.

  Wszystkie oddane prace zostały przesłane do organizatora akcji i teraz z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursów. Mamy nadzieję, że wśród laureatów znajdą się uczniowie naszej szkoły.

  Na zakończenie  i podsumowanie akcji odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. „Konflikt”,

  w którym nasi szkolni aktorzy przedstawili sytuacje konfliktowe  i sposoby ich rozwiązywania. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się jak można w pokojowy sposób rozwiązać sytuacje sporne przy pomocy mediatorów. Po przedstawieniu odbyło się wręczanie nagród za konkursy i dyplomów za aktywne zaangażowanie w kampanię.

  Dzięki podejmowanym działaniom uczniowie zrozumieli, że warto i należy pomagać każdemu człowiekowi oraz, że  kwestie sporne można rozwiązać w pokojowy sposób za pomocą mediacji.

  Podejmowane działania aktywizowały uczniów, pomagały słabszym, wspierały mniej zaradnych. Kampania uświadomiła, że życie bez konfliktów, to życie pełne zadowolenia i radości. Wzmocniła w dzieciach kreatywność, inwencję i pomysłowość.

   

 • Konkursy gwary śląskiej

  W mijającym roku szkolnym 2014/2015 uczniowie naszej szkoły kultywowali nasze  śląskie tradycje  i „godke śląską” biorąc udział w konkursach na terenie naszego miasta i powiatu.

  1 grudnia w Wodzisławskim WCK odbył się konkurs pt.” Fedrowani w godce”,  w którym wzięli udział: uczniowie klasy VI:  Julia Stańkusz , Daria Styrnol, Marta Sowisz, Krzysztof Głomb,  z kl. V Antoni Galwas i Filip Mojżysz oraz z klasy III Anna Galwas.

  I miejsce zajął  Antoni Galwas

  26.03. 2015r. uczestniczyliśmy w XXI Edycji Konkursu Powiatowego pt. „ Śląska godka” w Żorach.I miejsce uzyskała Marta Sowisz  kl.VI

  II miejsce Antoni Galwas  kl. V

   

  16.04.2015r. odbył się z naszym udziałem w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej  XV Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej, uzyskaliśmy następujące miejsca:

  I miejsce Marta Sowisz kl.VI

  II miejsce Antoni Galwas kl.V

  III miejsce Krzysztof Głomb kl.VI

  13.05.2015r. braliśmy udział w Regionalnym Konkursie Gawędziarzy pt.”W Niewiadomiu po Śląsku”,  w którym wzięli udział uczniowie : Natalia Knopik z klasy II , Antoni Galwas z kl. V, Marta Sowisz  i Krzysztof Głomb z kl.VI  oraz Anna Galwas z kl. III, która zdobyła II miejsce.

  Uczniów do konkursów przygotowywała p. Anna Czop oraz  p. Ewelina Sokół - Galwas

 • Apel z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej

      Dzień 1 maja 2004r. to ważna data dla polaków, ponieważ tego dnia Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. To ważne wydarzenie w historii Polski postanowiliśmy uczcić w naszej szkole podczas uroczystego apelu pod hasłem: „ Pokochajmy Europę, by wypiękniała jednością”.  Uczniowie z klasy IVa przygotowali przedstawienie, którego celem było zapoznanie uczniów  z podstawowymi pojęciami dotyczącymi Unii Europejskiej, a także udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Co nas Europejczyków łączy?
  • Co nas dzieliło w przeszłości?
  • Jak powstała Unia Europejska?
  • Jakie korzyści daje przystąpienie do UE?
  • Co to jest tożsamość narodowa?

  Podczas przedstawienia zostały również przypomniane nasze symbole narodowe – flaga, godło, i hymn  „Mazurek Dąbrowskiego”oraz wyświetlony pokaz multimedialny o krajach członkowskich. W czasie występu nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej, którą umiliła nam klasa VI śpiewając hymn UE - „Oda do radości” fragment IX Symfonii Ludwika van Bethowena i piosenkę zespołu 2+1 “Chodź, pomaluj mój świat” (ukazująca charakterystyczne kolory UE żółty i niebieski).   Naszą wędrówkę po Europie skończyliśmy w rodzimej ziemi, która przywitała nas reprezentacyjnym tańcem narodowym – Polonezem w wykonaniu klasy IVa.

   

 • Święto Konstytucji 3 maja

       Dnia 5 maja uczniowie klas IV b i V przygotowali krótki występ upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja. Upersonifikowana Polska opowiadała o czasach swojej świetności, które zostały jednak zaprzepaszczone. Konsekwencją czego było dokonanie pierwszego rozbioru Polski. Uczniowie przywołali powyższe zdarzenia w symbolicznej scence, podczas której trzy sępy  rozkradły insygnia władzy królewskiej. Upodlona i upokorzona Ojczyzna stopniowo zaczęła podnosić się z upadku, kluczową rolę odegrało uchwalenie  Konstytucji 3 maja. Przygotowana prezentacja przywołała najważniejsze postacie i fakty związane z tym wydarzeniem. Odrzucenie postanowień Konstytucji pogłębiło proces upadku, o czym przypomnieli uczniowie w pesymistycznej scenie podeptania mapy Polski.

   

 • Czwórbój lekkoatletyczny

  Dnia 5.05.2015 r. na stadionie ZST w Wodzisławiu Śl. przy ul. Pszowskiej odbyły się Mistrzostwa Miasta Szkół Podstawowych w czwórboju lekkoatletycznym w kategorii dziewcząt i chłopców. Nasi uczniowie spisali się na medal i obie drużyny zajęły II miejsce w swojej kategorii, co dało im również awans do zawodów powiatowych. Skład drużyny dziewcząt: Zuzanna Gardjan, Klaudia  Neugebauer, Ola Orszulik, Ania Rduch, Marta Sowisz, Julia Stańkusz. Skład drużyny chłopców: Wiktor Bandała, Jakub Buda, Kacper Draga, Krzysztof Głomb, Kamil Kutyła i Paweł Żak.

   
 • Dzień Ziemi

        Dnia 27.04.2015r. w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie całej społeczności szkolnej z okazji Święta Ziemi.
  Dzieci obejrzały spektakl "Czerwony Kapturek i ekologia" przygotowany przez uczniów  najstarszych klas pod kierunkiem. Treścią scenariusza była skarga przyrody i apel o zachowanie jej piękna. Przedszkolaki przygotowały inscenizację "Duszki , duszki" wiersz "Śmieciolandia"i piosenkę "Wielkie sprzątanie". Na szkolnym korytarzu można było oglądać prace plastyczne dzieci i zapoznać się z ważnymi terminami ekologicznymi. 

 • Konkurs dla klas I-III

      24 kwietnia odbył się szkolny konkurs dla klas I-III WARZYWA I OWOCE ŹRÓDŁEM WITMIN, zorganizowany przez p.A.Czekaj.Do konkursu wybrano po dwóch reprezentantów z każdej klasy. Uczniowie, poprzez wykonywanie różnych zadań w formie zabawy mieli wykazać się wiedzą na temat warzyw i owoców. Chyba najbardziej podobała się degustacja soków i dżemów. Wszystkim dopisywał dobry humor.

 • Konkurs piosenki NUTKA 2015

           16.04.2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie piosenki Nutka 2015, zorganizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4. W kategorii klas I – III reprezentowała nas Zuzanna Cąkała, a w kategorii klas IV – VI  Magda Strządała, Tymoteusz Borowski i Ola Orszulik. Konkurencja była duża i niestety nie udało nam się zdobyć żadnego miejsca, jednak uczniom należą się słowa uznania za ciekawą interpretację utworów muzycznych i odwagę. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych konkursach. 

        

 •      W dniu 11.04.2015 r. rozegrano IV turniej Wodzisławskiej Ligi Szachowej pod patronatem Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecy. Gospodarzem zawodów był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr2 w Wodzisławiu Śląskim. Udział wzięło 34 uczniów z 5 wodzisławskich szkół. Rozgrywki odbywały się w tempie 7 rund po 15 min na zawodnika.

  Wyniki:

  - klasy I-III

  – chłopcy:

  1 – Ciepły Krzysztof ZS nr2

  2 – Mrozek Wojciech ZSP nr2

  3 – Walaszczyk Mikołaj SP nr3

  – dziewczyny:

  1 – Mainka Anna ZSP nr2

  2 – Bodanko Maja ZSP nr2

  3 – Starosta Katarzyna ZSP nr2

  - klasy IV-VI

  – chłopcy:

  1 – Gardian Adam SP nr5

  2 – Ursnik Patryk ZS nr1

  3 – Adamski Beniamin SP nr5

  – dziewczyny:

  1 – Mrozek Zofia ZSP nr2

  2 – Sauer Emilia SP nr3

  3 – Laszkiewicz Natalia SP nr3

   

 • Apel przedświąteczny

  We wtorek 31.04 odbyło się na sali gimnastycznej przedświąteczne spotkanie wszystkich uczniów naszej szkoły.  Pan dyrektor pogratulował uczniom, którzy w ostatnim czasie brali udział i zajmowali zaszczytne miejsca w konkursach szkolnych i międzyszkolnych. Przypomniał również o właściwym zachowaniu podczas przerwy świątecznej oraz złożył wszystkim życzenia świąteczne.  Pani A. Czop nagrodziła uczniów którzy wzięli udział w szkolnym konkursie pt.” Moja palma wielkanocna”. O miano najpiękniejszych rywalizowało 29 palm. Lista laureatów przedstawia się następująco:

  Przedszkolaki:

  I miejsce    Wiktoria Parzych

  II miejsce    Justyna Rutowicz

  III miejsce   Zuzanna Mainka

  W kategorii klas I –III

  I miejsce          Maja Banaś kl.Ia oraz Liliana Więcek kl.Ia

  II miejsce         Marta Parzych kl.Ib

  III miejsce        Kamila Średniawa kl.Ib

  W kategorii klas IV- VI

  I miejsce Emilia Krypczyk kl.V

  II miejsce         Wiktoria Kusz  kl. IVb  oraz Matylda Kozik kl.V

  III miejsce         Adrian Krakowczyk kl.IVa oraz Alicja Neugeubauer kl. IVb

   

 • Koszykówka dziewcząt - półfinał województwa

         23.03.2015. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się rejonowe zawody minikoszykówki dziewcząt. Nasze koszykarki podejmowały drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Jastrzebia Zdroju. Mecz zakończył się wynikiem 50 : 22 dla gospodarzy, co dało nam awans do półfinału wojewódzkiego.
  Skład drużyny SP 8:  Orszulik Ola, Bury Wiktoria, Nuegebauer Klaudia, Gardjan Zuzanna, Rduch Anna, Styrnol Daria, Stańkusz Julia, Sowisz Marta, Polnik Paulina, Peterek Natalia, Bodanko Oliwia.  
        24.03.2015. w  SP nr 5 w Rybniku odbyły się półfinałowe wojewódzkie zawody w minikoszykówce dziewcząt, w których wzięły udział drużyny: SP z Pietrowic Wielkich, SP 5 z Czechowic-Dziedzic, SP 11 z Rybnika oraz reprezentacja SP 8 z Wodzisławia Śl. W wyniku losowania drużyna SP 8 rozegrała mecz z SP Pietrowice Wielkie, który wygrała 40 : 28. W meczu o I miejsce nasze dziewczęta spotkały się z faworytkami turnieju drużyną SP 11 z Rybnika. Po zaciętej walce, mecz zakończył się wygraną  drużyny z Rybnika 47 : 39, a to pozbawiło nas awansu do finału wojewódzkiego. Mimo tego jest to najwiekszy sukces sportowy w historii naszej szkoły! Drużyna wystąpiła w podobnym składzie jak dzień wcześniej, oprócz Oliwii Bodanko. Opiekunem zespołu był Stefan Węgrzyk.   
 • Zawody sportowe

  Dnia 12.03.2015. w naszej szkole odbyły się zawody w minipiłce ręcznej w kategorii chłopców, w których udział wzięło 6 najlepszych drużyn szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego. Najlepszą okazała się SP1 Marklowice, II miejsce zajeła SP1 Rydułtowy, a na III miejscu uplasował się nasz zespół. IV miejsce przypadło SP Skrzyszów, V zajęła SPnr5 Wodzisław, VI SP21 Wodzisław.  Drużyna SP8 okazała sie najlepszą z grona szkół wodzisławskich, a wystąpiła w składzie: Bandała Wiktor,Buda Jakub, Żak Paweł, Głomb Krzysztof, Kutyła Kamil, Pacha Kamil, Draga Kacper, Chodkowski Konrad i Durczok Dominik.
   
 • Na lodowisku

        10 marca chętni uczniowie naszej szkoły mieli możliwość skorzystania z wyjazdu na lodowisko do Pszowa zorganizowanego przez p. Sandrę Pniak i p. Annę Czop. Mogliśmy pojeździć ostatni raz w tym sezonie przed zamknięciem lodowiska, znakomicie się bawiąc.

   

 • Konkurs recytatorski

  5 marca odbył się konkurs recytatorski dla klas I - III. Siedemnastu uczniów recytowało wiersze różnych autorów o zdrowym życiu. W każdej kategorii wiekowej przyznano III miejsca. Jury obradowało w składzie: p.A.Czekaj, p..A.Nowak,p.A.Czop oraz p.B.Szczęsny. Wyniki przedstawiały się następująco:

  klasa nazwisko i imię miejsce
  Ia Gamza Anna  I
  Ib Parzych Marta II
  Ia Tobiczyk Aleksandra III
  II Mrozek Wojciech I
  II Honisz Julia II
  II Durczok Bartłomiej III
  III Galwas Anna I
  III Tobiczyk Wiktoria II
  III Rek  Paweł i Słupek Anna III

   

  Uczniowie, którzy zajęli I miejsce w poszczególnych kategoriach, będą nas reprezentować10 marca w Miejskim Konkursie Recytatorskim w SP nr15. Życzymy powodzenia.

  Całość przygotowała pani Bogusława Szczęsny

 • Dzień Bezpiecznego Internetu

  20 lutego 2015r, po raz szósty odbył się w naszej szkole  Dzień Bezpiecznego Internetu. W ten sposób przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji propagowania bezpiecznego użytkowania Internetu pod hasłem „RAZEM TWORZYMY BEZPIECZNY INTERNET”. Obchody uświetnił gość z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl, starszy aspirant Cezary Koczy. Omówił  zagrożenia  Internetu oraz  przedstawił kreskówkę ”Kim i Li”. Wspólnie z dziećmi ustalił zasady bezpiecznego korzystania z sieci .

       Potem uczniowie klas IV – VI zmagali się w konkursie wiedzy oraz konkursie plastycznym. Maluchy  rysowały ilustrację do obejrzanej kreskówki. Były też zawody sportowe, by przypomnieć o codziennej potrzebie ruchu i higienie pracy z komputerem.

      Wszyscy świetnie się bawili i wiele nauczyli. Na koniec, dzieci otrzymały wzór umowy z rodzicami na bezpieczne korzystanie z Internetu.

       Dzięki takim działaniom wzrasta świadomość dzieci, nauczycieli i rodziców, że w sieci nikt nie jest anonimowy.  Każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

  Organizatorami tego dnia byli:p.B.Szczęsny i p.I. Tkocz

   

   

 • Apel na koniec I semestru

        29 stycznia odbył się apel podsumowujący I semestr roku szkolnego 2014/2015. Dyrektor szkoły p.Stefan Węgrzyk podziękował nauczycielom i uczniom za pracę. Wyróżnił w klasach IV - VI osoby z najwyższą średnią. Przypomniał też o bezpieczeństwie w czasie ferii. Następnie p. Anna Czop rozdała nagrody laureatom konkursu kolęd.

        

 • Karnawał

  26 lutego na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się bal środowiskowy. Zabawę prowadził didżej DAREK. Korowód przebierańców szalał w takt dyskotekowej muzyki wraz z nauczycielami i klaunetką Lucyną. Ona też malowała twarze chętnym dzieciom. Po grupie młodszej, odbyła się dyskoteka dla klas IV - VI. W czasie przerw uczestnicy byli częstowani pączkami i sokami. 

   Imprezę zorganizowała Rada Rodziców naszej szkoły, za co bardzo dziękujemy.

 • Konkurs kolęd i pastorałek

  15.01 2015r. odbył się w naszej szkole konkurs pt." Śpiewamy kolędy i pastorałki ". Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klas I - VI oraz przedszkolaki.
  W kategorii gra na instrumencie wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
  Klasy I -III
  I miejsce Wiktoria Tobiczyk kl.III - saksofon
  II miejsce Aleksandra Tobiczyk kl. Ia - skrzypce
  III miejsce Natalia Urbanek kl.III - flet
   
  Klasy IV-VI
  I miejsce Krzysztof Wójcik kl. IV b - organy
  II miejsce Grzegorz Swoboda kl. V - gitara
  III miejsce Antoni Galwas kl. V - trąbka 
   
  W kategorii śpiew:
  Klasy I - III
  I miejsce Emilia Wojnar kl. I a
  II miejsce Weronika Mitrenga przedszkole
                 Julia Mrozek przedszkole
  III miejsce  Zuzanna Cąkała kl.II
        Katarzyna Starosta kl.II
        Marta Parzych kl. Ib
   
  Klasy IV - VI 
  I miejsce Marta Sowisz, Ola Orszulik, Anna Rduch, Klaudia Naugebauer kl.VI
  II miejsce Mateusz Gajer kl.V
       Marta Buda, Angelika Strączek, Julia Blazy,
       Julia Kordek, Alicja Naugebauer      kl. IV b
  III miejsce Magdalena Strządała kl. IV b
       Wiktor Bandała, Kacper Draga, Kondrad Chodkowski kl. VI

        Tymoteusz Borowski kl. V

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
  44-304 Wodzisław Śląski
  ul. Jastrzębska 136
 • 032 455 47 63

Galeria zdjęć