• Przedstawienie profilaktyczne

        Edukacja dotycząca uzależnień staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego. Socjalizacja od podstaw, od najmłodszych lat jest konieczna, zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawiska, jakimi jest palenie tytoniu, picie alkoholu czy używanie narkotyków i dopalaczy oraz korzystanie w dużej ilości z komputera i internetu. Dlatego tradycyjnie, jak co roku w ramach profilaktyki przeciw uzależnieniom, nasi szkolni aktorzy z klasy szóstej przygotowali przedstawienie pt. „Misja specjalna”. Dzięki przedstawieniu uczniowie klas I – VI w sposób humorystyczny mogli dowiedzieć się o złym wpływie używek na nasz organizm i funkcjonowanie w życiu codziennym. W scenach zostały ukazane uzależnienia, które czyhają na dzieci na każdym zakręcie, ale dzięki swojej świadomości i asertywności mogą one odmówić tej złej pokusie. Szkolni aktorzy weszli nawet we współpracę z diabłem, aby pokonać nałogi. Dzięki czemu widownia zobaczyła całą prawdę o nałogach istnieniu i została przekonana, że życie jest jedno i drugiej szansy nie ma i to od nas samych zależy jak to wykorzystamy. Przygotowane przez nas przedstawienie za pomocą zderzenia dobra ze złem ukazało uczniom wartości życia i zdrowia w świece wolnym od uzależnień.

  Bożena Góral

 • Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu

       19 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu oraz wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Do obchodów tego wydarzenia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Wodzisławiu Śląskim przygotowywali się już dużo wcześniej. Na lekcjach plastyki wykonywali papierowe żółte żonkile, które właśnie 19 kwietnia przywieszone zostały każdemu uczniowi i pracownikowi szkoły. W widocznym miejscu umieszczono tablicę informującą o tragicznej historii narodu żydowskiego sprzed 73 lat. Przygotowani uczniowie z klasy VI przedstawili swoim młodszym kolegom program upamiętniający koszmar tamtych dni, uwiecznionych w biuletynie informacyjnym Armii Krajowej z kwietnia 1943 roku, w którym czytamy: "Niby Wezuwiusz w przede dniu wybuchu, od 19 kwietnia nad północną częścią Warszawy bije w niebo potężny słup dymu. Nocą czerwony, przetkany językami ognia, w dzień czarny (...) Od czasów Nerona nie widziano podobnego pożaru. Czarne, przepalane szkielety domów, rysują się widmowo na tle ognia, zanim runą. Każdy z tych domów stanowił rojowisko ludzkie, składnicę mrówczego zabiegliwego dorobku, sumę myśli, uczuć, pożądań, zamiarów. To wszystko płonie. A ludzie...? Płoną również. Raz po raz z ognia, wyrywają się gromadki na wpół zduszonych dymem, obłąkanych z grozy desperatów. Witają ich salwy niemieckie. Inni nad śmierć od kuli przenoszą rzucenie się z okna na bruk. W chwili skoku ubranie na nich zwykle już płonie, padają na ziemię jak żywe pochodnie, szczątki ich zwęglają się z wolna na bruku. Do strzałów, co tknięci litością skierują na nich strumień wody, Niemcy strzelają również. Nie wolno gasić ani domów, ani ludzi. Wg pobieżnych, niepełnych obliczeń, spłonęło żywcem w getcie kilkanaście tysięcy Żydów."
  Koleżanki wyrecytowały wzruszające wiersze Wisławy Szymborskiej, pt. "Jeszcze" oraz "Warkoczyk" Tadeusza Różewicza.
  Żółty żonkil, symbolizujący szacunek, nadzieje i pamięć, która ma łączyć, nie wznosić mury nienawiści, związany jest z ostatnim przywódcą powstania w getcie, który przeżył wojnę- Markiem Edelmanem. W każdą rocznicę wybuchu powstania otrzymywał bukiet żółtych kwiatów od anonimowej osoby. Sam składał je pod pomnikiem bohaterów getta. Za  rok również będziemy przeżywać ten szczególny czas w podniosłej atmosferze.
  Izabela Symoszyn

 • Międzyszkolny Konkurs Historyczny

  15 kwietnia br. odbył się X Międzyszkolny Konkurs Historyczny. Jego uczestnicy musieli zmierzyć się z ogromną wiedzą dotyczącą historii Polski od czasów najdawniejszych do nowożytności. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI Grzegorz Swoboda. Zajął I miejsce, pokonał rywali, uzyskując wynik 99%. Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki na szczeblu powiatowym.
 • Program edukacyjny

        W roku szkolnym 2015/2016 szkoła realizuje Program Edukacyjny National Geographic Odkrywca.W ramach programu szkoła otrzymuje dwujęzyczny magazyn edukacyjny National Geographic Odkrywca , który przybliża dzieciom świat i język angielski  oraz rozwija ich zainteresowania.  Chętni uczniowie otrzymali Paszport Klubowicza i co miesiąc mają szansę zmierzyć się z oryginalnymi wyzwaniami edukacyjnymi.

  A.Kirow

   

 • Spotkanie z biskupem

  1 kwietnia br. mury naszej szkoły odwiedził niecodzienny gość. Z wizytą przybył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk. W imieniu szkoły duchownego przywitali Mateusz Gajer oraz Zosia Mrozek. Następnie bardzo chętnie biskup odpowiadał na liczne pytania uczniów. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy ulubioną pieśń św. Jana Pawła II "Barka". Spotkanie przebiegało bardzo sympatycznie i miło. Po wspólnej modlitwie biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

  Izabela Symoszyn

   

 • Powiatowy Konkurs Plastyczny

  Kilku uczniów naszej szkoły wzięło udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Kapliczki – małe formy architektury sakralnej”  organizowanym przez Szkołę Podstawową w Rogowie. Uczniowie mieli za zadanie zainspirować się kapliczkami z powiatu wodzisławskiego i wykonać pracę w technice płaskiej lub przestrzennej. Uczniowie naszej szkoły postawili głównie na technikę przestrzenną. W dniu 16.03.2016 r. w siedzibie Biblioteki Gminnej w Gorzycach z siedzibą w Rogowie jury w składzie:

  • Krystyna Okoń – redaktor gazety „U nas” z Gorzyc – przewodnicząca jury,
  • Bibianna Dawid – dyrektor Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach – członek,
  • Hanna Władarz – plastyk Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach – członek,
  • Józef Burszyk – artysta rzeźbiarz z Bełsznicy – członek

  dokonało oceny prac i wyróżniło laureatów. Wśród nagrodzonych nie zabrakło uczennic z naszej szkoły: Natalia Urbanek kl. IV i Julia Chodkowska kl. VI, które zdobyły równorzędne III miejsce za kapliczki wykonane techniką przestrzenną. Dnia 31.03.2016r. uczennice wzięły udział w uroczystym odebraniu nagród i dyplomów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Bożena Góral

   

   

 • Miejski Konkurs Plastyczny

      Prace laureatów  szkolnego konkursu  zatytułowanego „ Wielkanocna pisanka” wzięły udział w Miejskim Konkursie plastycznym pt. „ Wiosenne inspiracje”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 23 marca. Możemy się pochwalić , iż I miejsce w kategorii prac indywidualnych  uzyskała pisanka uczennicy kl. Vb Marceliny Nowak. Otrzymaliśmy również wyróżnienia: Paulina Niewolska z kl. Ia, Kamila Średniawa z kl.IIb oraz Karolina Uniowska z grupy przedszkolnej ”Biedronki”.

  Serdecznie gratulujemy!

  Anna Czop

 • "Żywa lekcja historii"

  22 marca br. w naszej szkole na zajęciach klasy V b miała miejsce kolejna "żywa lekcja historii". Tym razem uczniowie przenieśli widza w odległy XV wiek. Tematem spotkania były wielkie odkrycia geograficzne. Uczennice zainicjowały podróż Krzysztofa Kolumba, w którego postać wcieliła się Marta Buda. Stojąc za sterami okrętu Santa Maria, próbowała odnaleźć drogę morską od Indii. Majtkowie w osobach Oliwii Więcław oraz Martyny Grzesik w zabawnej formie prezentowali ówczesne warunki podróżowania. Wreszcie wyprawa dotarła do wysp San Salwador, gdzie powitana została przez dzikich tubylców nazwanych Indianami- w tej roli Julia Kordek i Marcelina Nowak. W drodze powrotnej do Hiszpanii przedstawiono napaść piratów zaprezentowaną przez Alicję Neugebauer, Angelikę Strączek i Julię Blazy. Szczęśliwy Kolumb znający chwyty judo jednym ciosem położył wszystkich napastników. Zabawne dialogi i myśl przewodnia narratora- w tej roli Dominika Gierczyk wprowadziły odbiorcę we wspaniały nastrój, a co najważniejsze przybliżyły wiedzę historyczną dotyczącą roku 1492 i odkrycie Ameryki. Młodym aktorom życzymy wielu pomysłów i przyszłych sukcesów.

  Izabela Symoszyn

 • Szkolny konkurs plastyczny

  W szkolnym konkursie  plastycznym pt.”  Wielkanocna pisanka” wzięło udział 36 uczestników. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za wykonanie  pięknych pisanek.

  Komisja w składzie p. A. Czop, p. B. Stuła oraz p. B. Góral miały trudne zadanie , aby dokonać wyboru tych najciekawszych i najbardziej oryginalnych prac. Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:

  Przedszkole

  Im  Karolina Uniowska

  Wyróżnienia: Weronika Olszar, Paweł Gawryło,  Wiktor i Radosław Pszeniczny,

  Klasy I – III

  I m  Kamila Średniawa kl.IIb

  II m  Sebastian Holona kl.III

  III m  Paulina Niewolska kl. Ia

  Wyróżnienia :

   Kacper Niewolski I a , Mateusz Plewa, Aleksandra i Wiktoria Tobiczyk kl. IIa i kl. IV, Liliana Więcek kl. IIa, Marta Bugiel kl. Ib, Szymon Gierczyk kl. Ia

  Klasy IV- VI

  I m Marcelina Nowak kl.Vb

  II m Wojciech Radomski kl. IV

  III m Wiktoria Kusz  kl. Vb

  Wyróżnienia:

  Natalia Urbanek kl. IV, Borys Krakowczyk kl. IV, Dominika Gierczyk kl. Vb,

  Ania Słupek kl. IV

   Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, wyróżnionym i wszystkim uczestnikom konkursu.  Wybrane prace reprezentują naszą szkołę w miejskim konkursie pt. „ Wielkanocne inspiracje”, którego organizatorem jest Miasto Wodzisław Śląski.

  Wyniki konkursu będą na stronie  www.wodzisław-slaski.pl

 • Dzień Śląski

          21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku przywitaliśmy wiosnę  szczyptą śląskiej historii i kultury. Kacper, Wiktoria , Ania i Natalka pogodali  piyknom  godkom. Opowiedzieli o starych zwyczajach na Śląsku związanych z nadejściem wiosny.

          Ślązaczka Roku 2013 p. Ewelina Sokół - Galwas  rozprowiała  o dawnych śląskich zabawach. Pokazała jak kiedyś śląskie dzieci spędzały wolny czas,  wykorzystując do zabawy proste przedmioty. Później panie z Koła Gospodyń Wiejskich /p.I.Bazgier i p.H.Szary/ opisały śląski strój kobiety i mężczyzny. Zademonstrowały też bardzo uniwersalne  w owych czasach chusty i pledy/można je było później przymierzyć/ .

         Po prezentacji dzieci mogły pobawić się w przygotowane gry. Był cymbergaj, wyścig kapsli, chłop, szczur, zośka, toczenie felgi , skakanki, wyliczanki. Wielkie zainteresowanie wzbudziła zabawa ze sznurkami, guzik na nitce i toczenie felgi. Jednak prawdziwą rewelacją były szczudła (nie było łatwo). Można też było zobaczyć stare zabawki i książki o ziemi śląskiej.

        Teraz w czasie przerw dzieci  bawią się sznurkami, wspominają mile poniedziałkowy dzień i pytają o następny.

        Było to bardzo przyjemne spotkanie z naszą Małą Ojczyzną.

  Organizator imprezy -  Bogusława Szczęsny

 • Miejski Konkurs Recytatorski

     Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie przystępują do wielu konkursów, które organizujemy w placówce, jak i w naszym mieście. Kolejnym, który cieszył się wielką frekwencją był konkurs recytatorski. Uczniowie klas młodszych recytowali utwory poetyckie o tematyce dziecięcej. Po eliminacjach szkolnych w konkursie miejskim Wojtek Mrozek zajął II miejsce w repertuarze "Piotruś i powietrze" Ludwika Jerzego Kerna
    Wśród klas starszych szkolne eliminacje wygrały Wiktoria Tobiczyk z klasy IV, Zosia Mrozek z klasy V a i z klasy V b Angelika Strączek. Starsze uczennice oprócz utworów poetyckich musiały zaprezentować również prozę. Były to fragmenty twórczości współczesnych autorów np. Ewy Nowak i Agnieszki Tyszki. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Angelika Strączek.Życzymy kolejnych sukcesów. 

 • Zawody sportowe dziewcząt

  W dniu 15.03.2016 w naszej szkole odbyły się zawody piłki ręcznej dziewcząt.W rozgrywkach brały udział drużyny : SP 15, SP Olza, SP 3, SP Skrzyszów. Dziewczyny z kl. Va i Vb spisały się bardzo dobrze - zajęły3 miejsce. Gratulujemy!

  Skład drużyny :Marta Buda, Alicja Neugebauer, Julia Kandziora, Aleksandra Babuchowska,Julia Kordek,Julia Blazy,Aleksandra Pazger,Dominika Gierczyk, Kamila Wojaczek,Dorota Szatanik.

 • Zawody szachowe

           W dniu 10.03.2016r. nasza szkoła była gospodarzem Rejonowego Turnieju Szachowego w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów. Zwycięstwo w tych zawodach kwalifikowało do finału wojewódzkiego.

          Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie : Zofia Mrozek ( kl. V ) i Ania Mainka ( kl. III), które uplasowały się na miejscu III. Gratulujemy i życzymy sukcesów w koloejnych zawodach.

  Pełne wyniki turnieju: SP - Dz: I m.- SP6 Jastrzębie Zd., II m. - SP12 Jastrzębie Zd., III m. - SP8 Wodzisław Śl., IV m. - SP Skrzyszów,

                                  SP - Chł. : I m. - SP1 Wodzislaw Śl., II m. - SP1 Marklowice, III m. - SP10 Jastrzębie Zd., IV m. - SP6 Jastrzębie Zd.,

                                  Gimnazja Dz.: I m. - G1 Rydułyowy, II m. - G8 Jastrzębie Zd., III m. - G Sióstr Salezjanek Jastrzębie Zd., IV m. - G Gołkowice,

                                  Gimnazja Chł.: I m. - G1 Rydułtowy, II m. - G Sióstr Salezjanek Jastrzębie Zd., III m. - G10 Jastrzębie Zd., IV m. - G1 Wodzisław Śl. 

 • Dzień Kobiet

   8 marca odbył się krótki apel z okazji Dnia Kobiet.W aktorów wcielili się uczniowie klasy IV i świetnie odegrali swoje role. Był śmieszny pokaz mody, wiersze, piosenki i taniec. Wszystkim dopisywały humory. Na zakończenie p.dyrektor wraz z organizatorami złożyli wszystkim paniom dużym i małym życzenia. Program przygotował p.I.Tkocz i ks.A.Luchowski. 

 • Zawody sportowe

               Dnia 8.03.2016r. w naszej szkole rozegrano zawody w minipiłce ręcznej w kategorii chłopców na szczeblu półfinału powiatu. W turnieju brały udział drużyny SP 1, SP 5 z Wodzisławia, SP Turza oraz nasza w składzie: Durczok Dominik, Mendla Jakub, Czajka Mateusz, Mendla Oskar, Pastuszak Dawid, Śmieszek Marcin,Gajer Mateusz, (kl. VI), Wójcik Krzysztof, Świerczek Oliwier, Rugor Mateusz i Strzaliński Szymon(kl. V). Zwycięzcą grupy została drużyna SP 5, II miejsce zajęła SP 1, III miejsce Sp 8 a IV miejsce przypadło SP z Turzy Śl. Dwa  pierwsze zespoły awansowały do finału powiatu.

             Dziękujemy naszym chłopakom za wiele wspaniałych emocji sportowych i życzymy szczęścia w kolejnych rozgrywkach! Drużyną opiekowali się pani Sandra Pniak i pan Stefan Węgrzyk.

   

 • Szkolny Konkurs Recytatorski "Wszystkie dzieci nasze są"

    5 marca odbył się konkurs recytatorski dla klas I - III. Do konkursu przystąpiło 26 uczniów. Recytowali wiersze różnych autorów o zaletach i wadach wieku dziecięcego.W każdej kategorii wiekowej przyznano III miejsca. Jury obradowało w składzie: p.A.Czekaj, p..A.Nowak,p.G.Skrobacz,p.A.Czop oraz p.B.Szczęsny. Wyniki przedstawiały się następująco:

  klasa nazwisko i imię miejsce
  Ia Mitrenga Weronika I
  Ib Krzyżak Mateusz II
  Ia Krakowczyk Marta III
  IIb Parzych Marta I
  IIa Tobiczyk Aleksandra II
  IIa

  Gamza Anna

  III
  III Mrozek Wojciech I
  III Cąkała Zuzanna II
  III Krawczyk Kinga III

   

  Uczniowie, którzy zajęli I miejsce w poszczególnych kategoriach, będą nas reprezentowaćw Miejskim Konkursie Recytatorskim w SP nr15. Życzymy powodzenia.

  Całość przygotowała p.Bogusława Szczęsny

 • Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

       W dniach  8 - 12 lutego 2016r  obchodziliśmy w naszej szkole Dni  Bezpiecznego Internetu. Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji propagowania bezpiecznego użytkowania INTERNETU pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie!”. Na godzinach wychowawczych, zajęciach komputerowych i plastycznych, nauczyciele poruszali tematykę bezpieczeństwa w sieci.Dzieci oglądały kreskówki ,wykonywały prezentacje, rysowały plakaty. Akcją objęte zostały też przedszkolaki. Dzień ostatni był podsumowaniem tygodniowych działań.

        Rozpoczęliśmy wystąpieniem gościa p. Zbigniewa Gamzy - naczelnika Wydziału Informatyki Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim,który w przedstawionej prezentacji multimedialnej przybliżył dzieciom i nauczycielom problem bezpieczeństwa w sieci, uzależnień od komputera i telefonu komórkowego . Po takiej dawce wiedzy przekazanej w bardzo przystępny sposób,  odbył się  konkurs  ”Bezpieczny Internet”. Dwuosobowe drużyny z klas II – VI wykazały się znakomitymi wiadomościami. Nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy plakat. Końcowym etapem działań były zawody sportowe, by przypomnieć  młodym internautom o potrzebie aktywności fizycznej. Wyścigi rzędów poprowadziła p.Sandra Pniak. 

         Wszyscy świetnie się bawili i wiele nauczyli. Zakończeniem działań było rozdanie każdemu dziecku wzoru umowy z rodzicami na bezpieczne korzystanie z Internetu. Uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi, których sponsorem był  Urząd Miasta w Wodzisławiu Śl.

         Trochę historii. DBI organizujemy  od roku 2010. Zgłaszamy swoją inicjatywę na stronie www.saferinternet.pl   i realizujemy działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych. Podkreślamy, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych użytkowników i respektowaniu ich praw. 

  Koordynator imprezy - Bogusława Szczęsny

 • Konkurs plastyczny

  5 lutego 2016r. w SP w Czyżowicach rozstrzygnięto II Powiatowy Konkurs Plastyczny "Zaprośmy anioły do szkoły - ZAKOCHANY ANIOŁ". Wpłynęły 324 prace, które zostały ocenionie. Cieszymy się, że spośród tylu prac jury wybrało aniołki  naszych uczniów. W kategorii klas pierwszych I miejsce zdobyła Julia Pisek z kl.I b. Wyróżnienie w kategorii klas trzecich zdobył Jakub Palasz z kl.III. Laureatom serdecznie gratulujemy! 

 • Konkurs plastyczny

         12 lutego 2016r. w Zespole Szkół Plastycznych w Wodzisławiu Śl. odbył się IV Regionalny Konkurs Artystyczny pod honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego pt. „Jaki kolor ma śnieg? Pejzaż zimowy”. W konkursie tym wzięły udział cztery uczennice z naszej szkoły: Oliwia Strączek kl. IV, Oliwia Więcław kl. Vb, Kamila Wojaczek kl. Vb i Emilia Krypczyk kl. VI. W artystycznej rywalizacji wzięło udział wielu uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ognisk plastycznych z naszego regionu. Nasze uczennice chociaż zestresowane dzielnie sobie poradziły z zadaniem plastycznym. Dzięki udziałowi w konkursie dziewczyny miały okazję do swobodnej wypowiedzi artystycznej w swoich pracach. Wyników konkursu jeszcze nie znamy, ale uczennice zostały zaproszone na uroczyste rozdanie nagród i dyplomów połączone z wystawą prac konkursowych oraz wykładem prof. Elżbiety Kuraj pt: „Gdy w pracowni rosną skrzydła...”. Teraz trzymamy mocno kciuki za dziewczyny i czekamy na rozstrzygnięcie. Opiekunem dziewcząt była p.Bożena Góral.

 • Bal karnawałowy

   8 lutego w naszej szkole odbył się bal przebierańców dla uczniów klas I-III, przedszkola i milusińskich lokalnej społeczności. Uczestnicy przebrali się za swoje ulubione postacie. Bal uświetniła swoją obecnością pani Magda z firmy "Kreatornia - Studio", która zabawiała dzieci. Była między innymi zabawa z chustą, taniec na gazetach, pociąg. Kiedy maluchy zakończyły zabawę, na parkiet wkroczyli uczniowie klas IV-VI.Dyskotekowemu szaleństwu nie było końca. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek i chłodzące napoje. Zabawa była super, o czym świadczą zdjęcia umieszczone w galerii. Tak udaną imprezę karnawałową zawdzięczamy Radzie Rodziców, która co roku organizuje balik środowiskowy i dyskotekę. Słowa podziękowania należą się też p. D.Stokłosa, który zajął się oprawą muzyczną wieczoru.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
  44-304 Wodzisław Śląski
  ul. Jastrzębska 136
 • 032 455 47 63
  739 076 222

Galeria zdjęć