• Przedstawienie profilaktyczne

  Ogólnopolska kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” w naszej szkole jest realizowana od lat, to akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień.

  Celem tegorocznej akcji jest nauczenie dziecka samodzielności, a także pomaganie innym np. poprzez uczestniczenie w obowiązkach domowych. 

   

  Hasłem przewodnim jest „WARTO POMAGAĆ”

   

  W tym roku w szkole kampania została przeprowadzona w następujący sposób: w klasach IV – VI zostały przeprowadzone lekcje na temat konfliktów. Uczniowie zastanawiali się i dyskutowali o konfliktach. Wspólnie szukali odpowiedzi dlaczego i w jakich okolicznościach dochodzi do sytuacji konfliktowych oraz szukali sposobów jak można rozwiązać konflikt. Młodsze dzieci poznawały sposoby współpracy, rozwijały  motywację do współdziałania, udzielania i przyjmowania pomocy.

   

  W szkole rozdane zostały pakiety edukacyjne w postaci różnorodnych, kolorowych i atrakcyjnych broszur, ulotek adresowanych do dzieci i rodziców. Szkoła otrzymała również zestaw plakatów profilaktycznych, które zostały rozwieszone na korytarzach w szkole. Plakaty z pozytywnym przesłaniem zachęcają do uprawiania sportu, rozwijania pasji, zdobywania wiedzy i  promują zdrowe odżywianie.

  W ramach akcji w szkole odbyły się konkursy. Klasy I – III miały za zadanie w formie plastycznej przedstawić jak i komu pomagają, natomiast klasy IV – VI miały opisać sytuację konfliktową i sposób rozwiązania.

  W ramach akcji chętni uczniowie wzięli udział w konkursach zaproponowanych przez kampanię tj.:

  „Zdrowe zagranie” - konkurs polegał na wypełnieniu ulotki z 5 pytaniami dotyczącymi siatkówki.

  „Warto pomagać” - był to konkurs plastyczno – literacki, zadaniem uczniów było narysowanie lub opisanie sytuacji ilustrującej hasło tytułowe konkursu, aby zobaczyć dlaczego warto pomagać lub jak można to robić.

  Wszystkie oddane prace zostały przesłane do organizatora akcji i teraz z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursów. Mamy nadzieję, że wśród laureatów znajdą się uczniowie naszej szkoły.

  Na zakończenie  i podsumowanie akcji odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. „Konflikt”,

  w którym nasi szkolni aktorzy przedstawili sytuacje konfliktowe  i sposoby ich rozwiązywania. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się jak można w pokojowy sposób rozwiązać sytuacje sporne przy pomocy mediatorów. Po przedstawieniu odbyło się wręczanie nagród za konkursy i dyplomów za aktywne zaangażowanie w kampanię.

  Dzięki podejmowanym działaniom uczniowie zrozumieli, że warto i należy pomagać każdemu człowiekowi oraz, że  kwestie sporne można rozwiązać w pokojowy sposób za pomocą mediacji.

  Podejmowane działania aktywizowały uczniów, pomagały słabszym, wspierały mniej zaradnych. Kampania uświadomiła, że życie bez konfliktów, to życie pełne zadowolenia i radości. Wzmocniła w dzieciach kreatywność, inwencję i pomysłowość.

   

 • Konkursy gwary śląskiej

  W mijającym roku szkolnym 2014/2015 uczniowie naszej szkoły kultywowali nasze  śląskie tradycje  i „godke śląską” biorąc udział w konkursach na terenie naszego miasta i powiatu.

  1 grudnia w Wodzisławskim WCK odbył się konkurs pt.” Fedrowani w godce”,  w którym wzięli udział: uczniowie klasy VI:  Julia Stańkusz , Daria Styrnol, Marta Sowisz, Krzysztof Głomb,  z kl. V Antoni Galwas i Filip Mojżysz oraz z klasy III Anna Galwas.

  I miejsce zajął  Antoni Galwas

  26.03. 2015r. uczestniczyliśmy w XXI Edycji Konkursu Powiatowego pt. „ Śląska godka” w Żorach.I miejsce uzyskała Marta Sowisz  kl.VI

  II miejsce Antoni Galwas  kl. V

   

  16.04.2015r. odbył się z naszym udziałem w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej  XV Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej, uzyskaliśmy następujące miejsca:

  I miejsce Marta Sowisz kl.VI

  II miejsce Antoni Galwas kl.V

  III miejsce Krzysztof Głomb kl.VI

  13.05.2015r. braliśmy udział w Regionalnym Konkursie Gawędziarzy pt.”W Niewiadomiu po Śląsku”,  w którym wzięli udział uczniowie : Natalia Knopik z klasy II , Antoni Galwas z kl. V, Marta Sowisz  i Krzysztof Głomb z kl.VI  oraz Anna Galwas z kl. III, która zdobyła II miejsce.

  Uczniów do konkursów przygotowywała p. Anna Czop oraz  p. Ewelina Sokół - Galwas

 • Apel z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej

      Dzień 1 maja 2004r. to ważna data dla polaków, ponieważ tego dnia Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. To ważne wydarzenie w historii Polski postanowiliśmy uczcić w naszej szkole podczas uroczystego apelu pod hasłem: „ Pokochajmy Europę, by wypiękniała jednością”.  Uczniowie z klasy IVa przygotowali przedstawienie, którego celem było zapoznanie uczniów  z podstawowymi pojęciami dotyczącymi Unii Europejskiej, a także udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Co nas Europejczyków łączy?
  • Co nas dzieliło w przeszłości?
  • Jak powstała Unia Europejska?
  • Jakie korzyści daje przystąpienie do UE?
  • Co to jest tożsamość narodowa?

  Podczas przedstawienia zostały również przypomniane nasze symbole narodowe – flaga, godło, i hymn  „Mazurek Dąbrowskiego”oraz wyświetlony pokaz multimedialny o krajach członkowskich. W czasie występu nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej, którą umiliła nam klasa VI śpiewając hymn UE - „Oda do radości” fragment IX Symfonii Ludwika van Bethowena i piosenkę zespołu 2+1 “Chodź, pomaluj mój świat” (ukazująca charakterystyczne kolory UE żółty i niebieski).   Naszą wędrówkę po Europie skończyliśmy w rodzimej ziemi, która przywitała nas reprezentacyjnym tańcem narodowym – Polonezem w wykonaniu klasy IVa.

   

 • Święto Konstytucji 3 maja

       Dnia 5 maja uczniowie klas IV b i V przygotowali krótki występ upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja. Upersonifikowana Polska opowiadała o czasach swojej świetności, które zostały jednak zaprzepaszczone. Konsekwencją czego było dokonanie pierwszego rozbioru Polski. Uczniowie przywołali powyższe zdarzenia w symbolicznej scence, podczas której trzy sępy  rozkradły insygnia władzy królewskiej. Upodlona i upokorzona Ojczyzna stopniowo zaczęła podnosić się z upadku, kluczową rolę odegrało uchwalenie  Konstytucji 3 maja. Przygotowana prezentacja przywołała najważniejsze postacie i fakty związane z tym wydarzeniem. Odrzucenie postanowień Konstytucji pogłębiło proces upadku, o czym przypomnieli uczniowie w pesymistycznej scenie podeptania mapy Polski.

   

 • Czwórbój lekkoatletyczny

  Dnia 5.05.2015 r. na stadionie ZST w Wodzisławiu Śl. przy ul. Pszowskiej odbyły się Mistrzostwa Miasta Szkół Podstawowych w czwórboju lekkoatletycznym w kategorii dziewcząt i chłopców. Nasi uczniowie spisali się na medal i obie drużyny zajęły II miejsce w swojej kategorii, co dało im również awans do zawodów powiatowych. Skład drużyny dziewcząt: Zuzanna Gardjan, Klaudia  Neugebauer, Ola Orszulik, Ania Rduch, Marta Sowisz, Julia Stańkusz. Skład drużyny chłopców: Wiktor Bandała, Jakub Buda, Kacper Draga, Krzysztof Głomb, Kamil Kutyła i Paweł Żak.

   
 • Dzień Ziemi

        Dnia 27.04.2015r. w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie całej społeczności szkolnej z okazji Święta Ziemi.
  Dzieci obejrzały spektakl "Czerwony Kapturek i ekologia" przygotowany przez uczniów  najstarszych klas pod kierunkiem. Treścią scenariusza była skarga przyrody i apel o zachowanie jej piękna. Przedszkolaki przygotowały inscenizację "Duszki , duszki" wiersz "Śmieciolandia"i piosenkę "Wielkie sprzątanie". Na szkolnym korytarzu można było oglądać prace plastyczne dzieci i zapoznać się z ważnymi terminami ekologicznymi. 

 • Konkurs dla klas I-III

      24 kwietnia odbył się szkolny konkurs dla klas I-III WARZYWA I OWOCE ŹRÓDŁEM WITMIN, zorganizowany przez p.A.Czekaj.Do konkursu wybrano po dwóch reprezentantów z każdej klasy. Uczniowie, poprzez wykonywanie różnych zadań w formie zabawy mieli wykazać się wiedzą na temat warzyw i owoców. Chyba najbardziej podobała się degustacja soków i dżemów. Wszystkim dopisywał dobry humor.

 • Konkurs piosenki NUTKA 2015

           16.04.2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie piosenki Nutka 2015, zorganizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4. W kategorii klas I – III reprezentowała nas Zuzanna Cąkała, a w kategorii klas IV – VI  Magda Strządała, Tymoteusz Borowski i Ola Orszulik. Konkurencja była duża i niestety nie udało nam się zdobyć żadnego miejsca, jednak uczniom należą się słowa uznania za ciekawą interpretację utworów muzycznych i odwagę. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych konkursach. 

        

 •      W dniu 11.04.2015 r. rozegrano IV turniej Wodzisławskiej Ligi Szachowej pod patronatem Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecy. Gospodarzem zawodów był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr2 w Wodzisławiu Śląskim. Udział wzięło 34 uczniów z 5 wodzisławskich szkół. Rozgrywki odbywały się w tempie 7 rund po 15 min na zawodnika.

  Wyniki:

  - klasy I-III

  – chłopcy:

  1 – Ciepły Krzysztof ZS nr2

  2 – Mrozek Wojciech ZSP nr2

  3 – Walaszczyk Mikołaj SP nr3

  – dziewczyny:

  1 – Mainka Anna ZSP nr2

  2 – Bodanko Maja ZSP nr2

  3 – Starosta Katarzyna ZSP nr2

  - klasy IV-VI

  – chłopcy:

  1 – Gardian Adam SP nr5

  2 – Ursnik Patryk ZS nr1

  3 – Adamski Beniamin SP nr5

  – dziewczyny:

  1 – Mrozek Zofia ZSP nr2

  2 – Sauer Emilia SP nr3

  3 – Laszkiewicz Natalia SP nr3

   

 • Apel przedświąteczny

  We wtorek 31.04 odbyło się na sali gimnastycznej przedświąteczne spotkanie wszystkich uczniów naszej szkoły.  Pan dyrektor pogratulował uczniom, którzy w ostatnim czasie brali udział i zajmowali zaszczytne miejsca w konkursach szkolnych i międzyszkolnych. Przypomniał również o właściwym zachowaniu podczas przerwy świątecznej oraz złożył wszystkim życzenia świąteczne.  Pani A. Czop nagrodziła uczniów którzy wzięli udział w szkolnym konkursie pt.” Moja palma wielkanocna”. O miano najpiękniejszych rywalizowało 29 palm. Lista laureatów przedstawia się następująco:

  Przedszkolaki:

  I miejsce    Wiktoria Parzych

  II miejsce    Justyna Rutowicz

  III miejsce   Zuzanna Mainka

  W kategorii klas I –III

  I miejsce          Maja Banaś kl.Ia oraz Liliana Więcek kl.Ia

  II miejsce         Marta Parzych kl.Ib

  III miejsce        Kamila Średniawa kl.Ib

  W kategorii klas IV- VI

  I miejsce Emilia Krypczyk kl.V

  II miejsce         Wiktoria Kusz  kl. IVb  oraz Matylda Kozik kl.V

  III miejsce         Adrian Krakowczyk kl.IVa oraz Alicja Neugeubauer kl. IVb

   

 • Koszykówka dziewcząt - półfinał województwa

         23.03.2015. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się rejonowe zawody minikoszykówki dziewcząt. Nasze koszykarki podejmowały drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Jastrzebia Zdroju. Mecz zakończył się wynikiem 50 : 22 dla gospodarzy, co dało nam awans do półfinału wojewódzkiego.
  Skład drużyny SP 8:  Orszulik Ola, Bury Wiktoria, Nuegebauer Klaudia, Gardjan Zuzanna, Rduch Anna, Styrnol Daria, Stańkusz Julia, Sowisz Marta, Polnik Paulina, Peterek Natalia, Bodanko Oliwia.  
        24.03.2015. w  SP nr 5 w Rybniku odbyły się półfinałowe wojewódzkie zawody w minikoszykówce dziewcząt, w których wzięły udział drużyny: SP z Pietrowic Wielkich, SP 5 z Czechowic-Dziedzic, SP 11 z Rybnika oraz reprezentacja SP 8 z Wodzisławia Śl. W wyniku losowania drużyna SP 8 rozegrała mecz z SP Pietrowice Wielkie, który wygrała 40 : 28. W meczu o I miejsce nasze dziewczęta spotkały się z faworytkami turnieju drużyną SP 11 z Rybnika. Po zaciętej walce, mecz zakończył się wygraną  drużyny z Rybnika 47 : 39, a to pozbawiło nas awansu do finału wojewódzkiego. Mimo tego jest to najwiekszy sukces sportowy w historii naszej szkoły! Drużyna wystąpiła w podobnym składzie jak dzień wcześniej, oprócz Oliwii Bodanko. Opiekunem zespołu był Stefan Węgrzyk.   
 • Zawody sportowe

  Dnia 12.03.2015. w naszej szkole odbyły się zawody w minipiłce ręcznej w kategorii chłopców, w których udział wzięło 6 najlepszych drużyn szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego. Najlepszą okazała się SP1 Marklowice, II miejsce zajeła SP1 Rydułtowy, a na III miejscu uplasował się nasz zespół. IV miejsce przypadło SP Skrzyszów, V zajęła SPnr5 Wodzisław, VI SP21 Wodzisław.  Drużyna SP8 okazała sie najlepszą z grona szkół wodzisławskich, a wystąpiła w składzie: Bandała Wiktor,Buda Jakub, Żak Paweł, Głomb Krzysztof, Kutyła Kamil, Pacha Kamil, Draga Kacper, Chodkowski Konrad i Durczok Dominik.
   
 • Na lodowisku

        10 marca chętni uczniowie naszej szkoły mieli możliwość skorzystania z wyjazdu na lodowisko do Pszowa zorganizowanego przez p. Sandrę Pniak i p. Annę Czop. Mogliśmy pojeździć ostatni raz w tym sezonie przed zamknięciem lodowiska, znakomicie się bawiąc.

   

 • Konkurs recytatorski

  5 marca odbył się konkurs recytatorski dla klas I - III. Siedemnastu uczniów recytowało wiersze różnych autorów o zdrowym życiu. W każdej kategorii wiekowej przyznano III miejsca. Jury obradowało w składzie: p.A.Czekaj, p..A.Nowak,p.A.Czop oraz p.B.Szczęsny. Wyniki przedstawiały się następująco:

  klasa nazwisko i imię miejsce
  Ia Gamza Anna  I
  Ib Parzych Marta II
  Ia Tobiczyk Aleksandra III
  II Mrozek Wojciech I
  II Honisz Julia II
  II Durczok Bartłomiej III
  III Galwas Anna I
  III Tobiczyk Wiktoria II
  III Rek  Paweł i Słupek Anna III

   

  Uczniowie, którzy zajęli I miejsce w poszczególnych kategoriach, będą nas reprezentować10 marca w Miejskim Konkursie Recytatorskim w SP nr15. Życzymy powodzenia.

  Całość przygotowała pani Bogusława Szczęsny

 • Dzień Bezpiecznego Internetu

  20 lutego 2015r, po raz szósty odbył się w naszej szkole  Dzień Bezpiecznego Internetu. W ten sposób przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji propagowania bezpiecznego użytkowania Internetu pod hasłem „RAZEM TWORZYMY BEZPIECZNY INTERNET”. Obchody uświetnił gość z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl, starszy aspirant Cezary Koczy. Omówił  zagrożenia  Internetu oraz  przedstawił kreskówkę ”Kim i Li”. Wspólnie z dziećmi ustalił zasady bezpiecznego korzystania z sieci .

       Potem uczniowie klas IV – VI zmagali się w konkursie wiedzy oraz konkursie plastycznym. Maluchy  rysowały ilustrację do obejrzanej kreskówki. Były też zawody sportowe, by przypomnieć o codziennej potrzebie ruchu i higienie pracy z komputerem.

      Wszyscy świetnie się bawili i wiele nauczyli. Na koniec, dzieci otrzymały wzór umowy z rodzicami na bezpieczne korzystanie z Internetu.

       Dzięki takim działaniom wzrasta świadomość dzieci, nauczycieli i rodziców, że w sieci nikt nie jest anonimowy.  Każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

  Organizatorami tego dnia byli:p.B.Szczęsny i p.I. Tkocz

   

   

 • Apel na koniec I semestru

        29 stycznia odbył się apel podsumowujący I semestr roku szkolnego 2014/2015. Dyrektor szkoły p.Stefan Węgrzyk podziękował nauczycielom i uczniom za pracę. Wyróżnił w klasach IV - VI osoby z najwyższą średnią. Przypomniał też o bezpieczeństwie w czasie ferii. Następnie p. Anna Czop rozdała nagrody laureatom konkursu kolęd.

        

 • Karnawał

  26 lutego na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się bal środowiskowy. Zabawę prowadził didżej DAREK. Korowód przebierańców szalał w takt dyskotekowej muzyki wraz z nauczycielami i klaunetką Lucyną. Ona też malowała twarze chętnym dzieciom. Po grupie młodszej, odbyła się dyskoteka dla klas IV - VI. W czasie przerw uczestnicy byli częstowani pączkami i sokami. 

   Imprezę zorganizowała Rada Rodziców naszej szkoły, za co bardzo dziękujemy.

 • Konkurs kolęd i pastorałek

  15.01 2015r. odbył się w naszej szkole konkurs pt." Śpiewamy kolędy i pastorałki ". Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klas I - VI oraz przedszkolaki.
  W kategorii gra na instrumencie wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
  Klasy I -III
  I miejsce Wiktoria Tobiczyk kl.III - saksofon
  II miejsce Aleksandra Tobiczyk kl. Ia - skrzypce
  III miejsce Natalia Urbanek kl.III - flet
   
  Klasy IV-VI
  I miejsce Krzysztof Wójcik kl. IV b - organy
  II miejsce Grzegorz Swoboda kl. V - gitara
  III miejsce Antoni Galwas kl. V - trąbka 
   
  W kategorii śpiew:
  Klasy I - III
  I miejsce Emilia Wojnar kl. I a
  II miejsce Weronika Mitrenga przedszkole
                 Julia Mrozek przedszkole
  III miejsce  Zuzanna Cąkała kl.II
        Katarzyna Starosta kl.II
        Marta Parzych kl. Ib
   
  Klasy IV - VI 
  I miejsce Marta Sowisz, Ola Orszulik, Anna Rduch, Klaudia Naugebauer kl.VI
  II miejsce Mateusz Gajer kl.V
       Marta Buda, Angelika Strączek, Julia Blazy,
       Julia Kordek, Alicja Naugebauer      kl. IV b
  III miejsce Magdalena Strządała kl. IV b
       Wiktor Bandała, Kacper Draga, Kondrad Chodkowski kl. VI

        Tymoteusz Borowski kl. V

 • Zawody sportowe w minikoszykówce dziewcząt

  Dnia 18.12.2014r. w ZSP 2 odbył się Finał Powiatu Minikoszykówki Dziewcząt w którym udział wzięły szkoły stojąc od lewej SP 8, SP 21, SP Turza Śląska i SP 17

  I miejsce zajęła SP 8, w składzie: stojąc od lewej Stańkusz Julia, Gardjan Zuzanna, Peterek Natalia, Rduch Anna, Neugebauer Klaudia, Polnik Paulina, Sowisz Marta, w przysiadzie: Styrnol Daria, leżą: od lewej : Bury Wiktoria, Orszulik Ola.

  II miejsce : SP Turza Śląska,

  III miejsce : SP 17

  IV miejsce : SP 21

   

   

 • Kiermasz świąteczny

         Dnia 14. 12. 2014 r. odbył się kiermasz bożonarodzeniowy pod hasłem Oczekiwanie.

         Podczas otwarcia zaprezentowano jasełka pt. Narodził się Jezus, które wykonane zostały przez uczestników szkolnego koła teatralnego oraz uczniów klasy II.

          W kilkunastominutowym przedstawieniu zaprezentowano sposób wyzwolenia się człowieka od grzechu krępującego go niczym lina. Uświadomiono, że Boże Narodzenie nastaje  z każdym dobrym czynem, gdy  odrywamy się od własnych spraw i choć na chwilę skupiamy uwagę na drugim człowieku. Punktem kulminacyjnym wystąpienia była metaforyczna przemiana współczesnej ulicy w Betlejem i wyeksponowanie faktu, że takim symbolicznym  Betlejem może stać się każde miejsce, w którym ludzie są dla siebie dobrzy oraz życzliwi.

            Po jasełkach można było usłyszeć śpiew oraz grę na instrumentach w wykonaniu naszych uczniów. Z dużym entuzjazmem spotkały się tańce zaprezentowane przez grupę przedszkola oraz uczennice z klasy IV b. O zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych opowiedziała pani  Ewelina Galwas oraz pani z koła gospodyń  wiejskich.

            Jak zwykle można było zakupić piękne ozdoby i stroiki wykonane przez rodziców oraz uczniów, poczęstować się upieczonym przez nasze mamy ciastem i chlebem z fetym oraz miło spędzić czas w towarzystwie rodziny i najbliższych.

   

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
  44-304 Wodzisław Śląski
  ul. Jastrzębska 136
 • 032 455 47 63

Galeria zdjęć